Universal Grubu 3. Çeyrekte Başarılı

Firmanın bağlı olduğu Vivendi tarafından duyurulan rakamlara göre Universal son çeyrekte 1,14 milyar dolar gelir elde etti. Bu bir sene öncenin aynı dönemine göre % 22,6 büyüme anlamına geliyor. Ayrıca firma tarihinde, tek çeyrekteki streaming gelirleri ikinci kez 1 milyar doları geçiyor.

 

2020 yılının ilk dokuz ayında stream platformlarından elde edilen gelir 3,12 milyar dolar rakamına ulaşırken gecen yıla göre 411 milyon dolar artış gösterdi. Tahminlere göre yıl sonu kapanışında bu artış 500 milyon dolara ulaşabilecek.

 

İkinci çeyrek verileri kötü olan Universal bu rakamlarla ciddi bir sıçrama gösterirken, fiziki satışlardan elde edilen gelirlerin artması da şaşırtıcı olan yanlardan birisi oldu. Q3 rakamları yıldan yıla % 14,1 oranında artarak 295 milyon dolara ulaştı.

 

En büyük düşüş ticari emtia alanında yaşandı ve % 44,4 gelir kaybıyla sadece 74 milyon dolarda kaldı. Sonuçta toplam olarak % 6,1 büyüme sağlandı.

 

Toplam kaydedilmiş müzik gelirleri ise dokuz aylık dönemde 4,252 milyar dolara ulaştı.

 

Vivendi tarafından yapılan açıklamaya göre The Weekend, Billie Ellish, King& Prince, Post Malone ve BTS en iyi satanlar oldular.

 

Universal 2020 ikinci çeyrek verileri için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Frank Busch

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Apple vs. Spotify: Kavga Hızlanıyor