UK Music, Boris Johnson’a Canlı Müzik Sektörü İçin Çağrıda Bulundu

UK Music CEO’su Jamie Njoku-Goodwin, Boris Johnson’ın yeniden açılmaya ilişkin yol haritasına canlı müzik etkinliklerinin de dahil edilmesi gerektiği uyarısında bulundu. Njoku-Goodwin işlerin kurtarılması ve müziğin pandemi sonrası iyileşmeye yardımcı olması için, Covid-19 kısıtlamalarından çıkmaya yönelik yol haritasına canlı müziğin dahil edilmesi çağrısı yaptı.

 

UK Music tarafından yapılan açıklamaya göre müzik endüstrisinde neredeyse bir yıldır var olan duraklama, 200.000 kişiye iş sağlayan ve İngiltere ekonomisine yılda 5,8 milyar sterlin katkıda bulunan sektörde binlerce işi riske attı.

 

Jamie Njoku-Goodwin, canlı müzik endüstrisinin yaz planlamasına ihtiyacı olduğunu ve Boris Johnson’ın yol haritasını kullanarak “Sonsuza dek kaybolma riski altında olan” binlerce işi kurtarması gerektiğini belirtti.

 

Jamie Njoku-Goodwin, “Canlı müzik endüstrisi için hızla kritik bir noktaya ulaşıyoruz. Festivaller ve büyük etkinlikler bir yıl daha iptal edilmek durumunda kalırsa, birçoğu batacak ve binlerce iş sonsuza dek kaybolma riski altında olacak” dedi.

 

Sektörün bulaşma riskini azaltmak için Hükümet’le beraber çalıştığını belirten Jamie Njoku-Goodwin, festivallerin ve diğer etkinliklerin planlanması ile ilgili uzun hazırlık süresi göz önünde bulundurulduğunda, en azından canlı etkinliklerin tekrar başlatılmasına ilişkin koşulların netleşmesi gerektiğini vurguladı.

 

Öte yandan Başbakan Boris Johnson, en son yaptığı açıklama ile hızlı Covid-19 testlerinin gece kulüpleri ve tiyatroların yeniden açılmasına imkan tanıyabileceği düşüncesini paylaştı. Aşılardan sorumlu Bakan Nadhim Zahawi de hükümetin aşı pasaportları yerine hızlı testleri yapmayı tercih ettiğini söyledi. Aşılanmış kişilerin virüsü halen bulaştırma riskinin belirsiz olduğunu ifade etti.

 

Music Venue Trust CEO’su Mark Davyd ise organizasyonun hızlı bir test sistemine hazır olduğunu söyledi. Ancak testleri güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için testlerin ne kadar hızlı çalışabileceğinin denenmesi gerektiğine dikkat çekerek, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bu işi üstlenmek için hükümetle birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini ifade etti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify'ın Car Thing'i Yeniden Gündemde

 

Mark Davyd Music Week’e hızlı test ve aşı sertifikası ile ilgili yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti, “Hızlı test ve aşı sertifikası dahil olmak üzere diğer sağlık pasaportu biçimleri, Temmuz 2020’den beri hükümetle tartıştığımız, etkinlikleri güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için bir dizi fırsattan birisi. Sektörümüz için bu çalışmanın hayati bir unsuru, personelimizi ve müşterilerimizi korumak için müzik mekanlarının ihtiyaç ve görevi ile denge içinde herkesin mahremiyet hakkını tanımasını sağlamak. Sağlık pasaportu için herhangi bir plan, aşı olamayan veya hızlı testlere katılamayan kişilerin dışlanmasına karşı katı önlemler içermelidir.”

 

Fotoğraf: dylan nolte