Twitch’de Lisanslı Yeni Müzik Kataloğu

Twitch, Soundtrack isimli yeni özelliğini açıkladı. Soundtrack ile birlikte Twitch kullanıcıları videolarında kullanmak üzere lisanslı müziğe ulaşabilecekler.

 

İlk açılış için otuzdan fazla bağımsız plak şirketinin sahip olduğu 1 milyondan fazla müzik yapımı lisanslandı. İşbirliği yapılan bağımsız şirketler ve dağıtıcılar arasında SoundCloud, Distrokid, CD Baby, Empire, UnitedMasters ve Nuclear Blast, yer alıyor.

 

Twitch ile anlaşma yapan müzik yapım şirketlerinin yanında, müzik streaming servisi SoundCloud da Twitch için katoloğunu açtı. Bu işbirliği sayesinde, SoundCloud da yayın kapasitesini artırdı.

 

Son yıllarda DMCA’dan kaynaklı birçok ihtar alan sosyal medya platformundan müzik kullanımı hakkında çalışmalar bekleniyordu. Ancak anlaşmaya varılan katalog sahipleri arasında büyük yapım şirketleri hala bulunmuyor. Sahibi Amazon şirketi olan Twitch uygulamasının ilerleyen günlerde müzik kullanımını geliştirmesine bağlı olarak müzik sektörüyle ilişkilerinin derinleşme ihtimali, telif ve DMCA yönünden durumu hakkında yorumlar netlik kazanacak.

 

Twitch’in yakın geçmişte DMCA’dan kaynaklı olarak aldığı ihtarlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Mika Baumeister

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Snapchat Müziğe Yöneliyor