Twitch ve NMPA Anlaştı

Uzun süren tartışmalı sürecin ardından NMPA ve Twitch’in anlaşmaya yaklaştıklarını haber yapmıştık. Beklenen anlaşma nihayet duyuruldu. Anlaşma tam bir lisans niteliğinde değil ve esas olarak geçmiş dönemi kapsıyor.

 

Duyuruda anlaşmanın, şarkı yazarlarının görünürlüğünü ve gelirlerini artırmak için yeni oyun modellerinin önünü açtığı söylenerek, sanal gösterilerden stüdyo oturumlarına kadar, bu anlaşmadan kaynaklanan ortaklıkların, Twitch topluluğunu keyif aldıkları müziğe birçok yönden bağlayacağı ifade ediliyor.

 

Müzik edisyonlarına yeni fırsatların sağlanacağı belirtilen anlaşmada ayrıca hak sahiplerinin müziklerinin belirli kullanımlarını bildirmeyi seçebilecekleri ve içerik oluşturucuların streamlerinde yanlışlıkla, tesadüfen veya kasıtsız olarak müzik kullanımları konusunda daha esnek olunacağı da yer alıyor.

 

Ancak bu yeni süreç tam bir lisans anlaşması olmadığı için, Twitch’te müziğin kullanım kurallarını değiştirmiyor. Gerekli haklar güvence altına alınmadıkça veya bunu yapma yetkisi olmadığı sürece içerik oluşturucular kendi kanallarına müzik ekleyemeyecekler.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Salonlar Yenileniyor