Twitch ve Majörler Arasındaki Gerilim Artıyor

Ardı ardına DMCA ihtarları alan Twitch, kullanıcılarının yayınlarında müzik çalmalarını durdurmasını istedi. Twitch kullanıcılarına hak sahiplerinden izin alınmamış müzikleri kullanmamaları gerektiği hakkında uyarıda bulundu. Bu durumdaki  videoların silineceğini bildiren mesajı internet sitesinde yayınladı.

 

Müzik Analiz’de daha önce “Twitch, DMCA ile Sorun Yaşamaya Devam Ediyor” ve “Twitch’den DMCA Önlemleri” gibi haberlerle Twitch’in DMCA’da yapılan düzenleme sonrası karşılaştığı ihtarlar ve lisans sözleşmesi yapmadığı hakkında haberler yapmıştık. Dev teknoloji şirketi Amazon’un sahibi olduğu Twitch, yakın zamanda “Soundtrack by Twitch” isimli çoğunluğu bağımsız müzisyenlerin eserlerinden oluşan repertuarı kullanıma sokmuştu. Aslında buradaki amaç uygulamanın kullanıcılarına videolarında yer vermek üzere izinli müzikleri temin etmekti. DMCA uyarılarına karşın bu uygulamalar ile önlemler alınırken kullanıcıları da sistemde tutulmaya çalışıldığı hissediliyordu.

 

Twitch’in kullanıma soktuğu repertuarda bağımsız müzik kataloğu bulunurken üç büyük müzik şirketinin müzikleri yer almıyor. Bu durum kullanıcılarına sistemde bulunmayan müzikleri kullanmama yükümlülüğü getiriyor. Twitch resmi internet sitesinde konuya ilişkin açıklama yayınladı. Metin için tıklayınız.

 

Twitch’in yayınladığı metne ve alınan önlemlere bakılırsa, Twitch kullanıcıların yayınlarında özgürce müzik kullanımlarına yönelik bir çalışma yerine onları kısıtlı ve popüler olmayan bir katalog ile sınırlıyor. Bununla birlikte sorumluluğu kullanıcıların üzerine bırakarak DMCA ihtarları hakkında sorumluluk almamaya çalışıyor. Fakat aslında hem DMCA hem de uygulamanın popülerliği için Twitch’in alacağı en iyi önlemin büyük yapım şirketlerinin repertuarına lisans sözleşmesi ile sahip olması gerektiği açıkça belli oluyor. Twitch açıklamasında bu konuya da değinerek majörlerle görüştüklerini ancak gelir paylaşımı modelinde anlaşamadıklarını belirtiyor.

 

Twitch’in görüşme yapıldığı yönündeki açıklamasına rağmen kullanıcılarının ihtara konu olan repertuarı çıkarmalarını sağlayan araçlar geliştirdiğini ve bunların kullanılması gerektiğini duyurması, majörlerle anlaşmaktan kaçınmaya devam edeceği yorumlarına neden oluyor. Anlaşılan o ki, Twitch ve majörler arasındaki gerilim bir süre daha artarak devam edecek.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  TikTok Uzun Videolarla Deneme Yapıyor

 

Fotoğraf: Caspar Camille Rubin