Twitch ve Fortnite’da Canlı Streamlerin Lisanslanması

Billboard’un konuk sütununa yazan National Music Publishers Assocciation (NMPA) CEO’su David İsraelite pandemi döneminde artan canlı streamlerin lisanslanmasına dikkat çekerek, canlı streamlerin kayıt edilmesi halinde  senkronizasyona ilişkin lisanslamaların da düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

 

Canlı streamler yayın bittikten sonra erişilemez oluyorlar ama bunların kayıt edilmesi halinde tekrar tekrar izlenmeleri mümkün. Bilindiği üzere Facebook Live, Twitch, Zoom, YouTube gibi platformlarda bu yöntem  sıklıkla kullanılıyor. Son dönemlerde ise oyun platformlarında da bu bakımdan popüler hale gelmeye başladı. Sadece Fortnite’da 27,7 milyon izleyici çeken son Travis Scott konserleri sayesinde Fortnite oyunları da fark edildi. Bütün bu platformaların söz konusu uygulamalar için özel lisans alması gerektiği belirtiliyor. Türkiye’de de en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında % 25’le 12. sırada yer alan ve canlı stream yayınlarının artış gösterdiği Twitch de potada. Telif hakkı ihlali olan videoların kaldırılması ve platform çapında lisans anlaşması talepleri ile zor anlar yaşıyor.

 

Israelite izleme rakamlarının dev stadyum konserlerine  kıyasla bile çok büyük olduğunu canlı streamlerin geçici olarak 12 milyar dolarlık turne endüstrisinin yerini alacaksa, bu platformların düzgün bir şekilde lisanslanması gerektiğini, yoksa müzik yaratıcılarının büyük bir gelir kaybedeceklerini söylüyor.

 

Fotoğraf: Vlad Gorshkov
İlginizi Çekebilecek Yazılar  İstanbul’da Park Et Seyret