Twitch, DMCA ile Sorun Yaşamaya Devam Ediyor

Twitch, telif hakkı ihlali yapan videoları otomatik olarak yayından kaldırdı. Kanal sahiplerine de videoların telif hakkı nedeniyle yayından kaldırıldığına ilişkin bilgilendirici mail attı.

 

Twitch’in pandemi döneminden bu yana başı DMCA önlemleri ile dertteydi. Hak sahipleri ile bir türlü geniş bir lisans anlaşması imzalamayan Twitch, kullanıcıların yaptığı telif hakkı ihlalleri nedeniyle DMCA prosedürüne aykırılıktan sürekli ihtar ve uyarıya maruz kalmış, DMCA’nın bu uyarılarına karşı çeşitli önlemler almıştı. Bu konuya ilişkin haberi Müzik Analiz’de “Twitch’den DMCA Önlemleri” başlığıyla yayınlamıştık.

 

Twitch şimdi kullanıcılarının telif hakkı ihlali yapan videolarını direkt yayından kaldırmaya başladı. Yayından kaldırdığı videolardan birinin sahibi ve Rod Breslau isimli Twitter hesabının da kullanıcısı olan kişi yaptığı açıklamayla videosunun yayından kaldırıldığını duyurdu. Yayıncı bu yayından kaldırmaların DMCA’dan kaynaklı olduğunu paylaştı. Aynı zamanda Twitch’den gelen elektronik postanın da bir kısmını görsel olarak tweetinin ekinde paylaştı. Twitch bu e-postada, DMCA ihtarları neticesinde yayıncının kanalındaki telif hakkı ihlali yapmış olduğu belirlenen yayınını sildiğini, sonrasında da kanal yöneticisine Twitch’in telif hakkı prosedürünü öğrenmesi için bu uyarıyı gönderdiğini belirtiyor. Sosyal medya platformlarında yayınlanan paylaşımlara göre, Twitch kullanıcıları bu durumdan oldukça rahatsız görünüyor.

 

Aslında Twitch bu sorunu lisans anlaşmaları imzalayarak çözebilecek ve platformun kullanımının aktifliğini devam ettirebilecekken, yaşanan bu durum ve DMCA bildirimleri sonucunda, yayınları platformdan kalkan kullanıcıların farklı platformlara yönlenmesi söz konusu olabilecektir. Durum bu şekilde devam ederse, Twitch aslında kendi popülerliğine zarar vermiş olacak.

 

Twitch tarafından geliştirilen bu politika müzik sektörünü de memnun etmiş değil. RIAA, NMPA, Recording Academy, A2IM, GMR, SAG-AFTRA, ARA, SONA ve SoundExchange gönderdikleri mektupla bu politikayı eleştirdiler ve kapsayıcı bir sözleşme ihtiyacının altını çizdiler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  TikTok Uzun Videolarla Deneme Yapıyor

 

Fotoğraf: Caspar Camille Rubin