Türkiye’de Online Etkinlikler

Covid-19’un ciddi ölçüde etkilediği canlı müzik sektörünün online çözüm arayışları sürüyor. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mekanlar önce açıldı sonra kapandı. Canlı konserlere sıkı kontroller altında kısmi dönüşler yaşandı ancak yeniden iptal edildi. 2021’in seyri ise 15 Şubat’tan itibaren yapılacak bazı konser organizasyonlarının biletleri satışa çıkmış görünse de, esas olarak online etkinlikler gibi duruyor.

 

Canlı stream veya sanal konser platformlarının ötesinde çeşitli etkinlik organizasyon firmaları 2021’de de etkinliklerini online yapma eğilimindeler. Örneğin Zorlu PSM “Yeniden sahnelerde buluşuncaya kadar Zorlu PSM Online’dayız!” diyerek online programını oluşturmuş görünüyor. Şubat ayında yer alan “She Past Away”,  “Mark Eliyahu”,  “Büşra Kayıkçı”, “Orafun Arnalds” gibi isimlerin online biletleri 12- 22 TL arasında değişiyor. Satışları ise Passo üzerinden.

 

2021’in başkaca canlı konser etkinlik biletleri de bu platform üzerinden satışta. Örneğin Bayhan Production ve Power Türk’ün organize ettiği “Yıldız Tilbe”, “Mehmet Erdem”, “Rubato” Şubat ayının online etkinlikleri arasında. Biletler ise 56 TL.

 

Türkiye’nin ilk biletleme platformlarından Biletix ise Seyretix uygulaması ile online etkinliklere destek veriyor. Platformda çeşitli online etkinliklere ait bilet satışları bulunmakta.

 

Türkiye’nin yeni nesil eğlence platformu Jojo.live üzerinden, 29 Ocak-14 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek konserlerin bilet satışları da Biletix üzerinden. Jojo.live yakın zamanda Can Güngör, Halil Sezai, Pinhani, Şehinşa, Melek Masso’yu ağırlayacak. Tekil izleme için bilet fiyatı 28 TL iken, 6 kişilik odalı izleme için bilet fiyatı 113 TL.

 

Öte yandan ağırlıklı olarak çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Moda Sahnesi’nde de etkinlikler online. 28 Ocak’ta yapılacak ve “Ahmet Ali Arslan, Akkor, Ali Deniz Kardelen, Barlas Tan Özemek, Can Güngör, Cava Grande, MC Deniz Alnıtemiz, Dilan Balkay, Gökçe “ÇeÇe” Gürçay, Gülinler, Güneş Özgeç, In Hoodies, İdil Meşe, Kalben, Kamufle, Korhan Futacı, Nilipek, Özgün Semerci, Tuğçe Şenoğul ve Umut Çeti”’nin yer alacağı konserde her sanatçı 15 dakika sahne alacak. 5 saatlik “Kendine Has: Herkes Tek”  konser etkinliği Moda Sahne’de ve biletler 25 TL.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  PRS Canlı Stream Tarifesi Yine Gündemde

 

Borusan Kültür Sanat ve İş Sanat gibi kurumsal bazlı farklı kültür sanat kurumları da bütün etkinliklerini online olarak gerçekleştiriyorlar. İBB’ye bağlı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun ise Mazlum Çimen’in başını çektiği Anadorian’dan Mozart’ın Doğum Günü Konseri’ne kadar yoğun bir online etkinlik programı var. Etkinlikler ücretsiz ve 1 hafta boyunca YouTube’dan izlenebiliyor.

 

Fotoğraf: muzikanaliz