TRUMP’dan Kararname: TENCENT ve TİKTOK’a Yasak

ABD Devlet başkanı Donald Trump uzun süredir konuşulan adımı atarak TikTok’un sahibi olan ByteDance hakkında yasaklama getiren bir kararnameyi imzaladı. Esas şaşırtıcı olansa bir başka kararname ile Tencent’e de yasak getirilmesi oldu.

 

Bilindiği gibi Trump uzun süredir Çin merkezli sosyal medya platformlarının casusluk yaptığını ve Çin Komünist Partisi’ne bilgi sağladıklarını öne sürüyordu. Dün imzalanan kararname ile, bir numaralı hedefi olan TikTok firması ile ABD yargısına tabi kişi ve kurumlar tarafından herhangi bir iş yapılmasına yasak getirildi. Yasak 45 gün sonra uygulamaya sokulacak.

 

Benzer bir kararname de WeChat ve sahibi olan Tencent ve bağlı kuruluşlarına getirildi. Bu durum biraz şaşırtıcı oldu zira Tencent ile bir çok ABD müzik firmasının bağlantıları, birbirlerinde karşılıklı hisseleri var. Bunun dışında bir çok oyun şirketine de hissedar durumda. Bu nedenle yasaklamanın uygulanması halinde ciddi sorunlar doğuracağı düşünülüyor.

 

Diğer yandan Microsoft ile TikTok arasında satın alma görüşmelerinin sürmekte olduğu ve Trump’ın sonuçlandırılması için 45 gün süre verdiği de biliniyordu. Kararnameler bu süreyi tanıdığı için bunların ABD müzik ve eğlence sektörüne başkanlık desteği olduğu yorumunu yapanlar da olması kaçınılmaz.

 

Trump çevresi kararnamenin sadece WeChat için geçerli olduğu yönünde açıklamalar yapıyor olsa da durum henüz netleşmiş değil.

 

Fotoğraf: Don Shin
İlginizi Çekebilecek Yazılar  VEVO Apple TV İçin Özel Bir Aplikasyon Geliştiriyor