Trump Yönetimi, Google’a Karşı Antitröst Davası Açtı

Adalet Bakanlığı Google’ın çevrimiçi aramadaki hakimiyetini rekabeti bastırmak ve tüketicilere zarar vermek için kötüye kullandığını iddia eden bir dava açtı. Dava 20 Ekim 2020 tarihinde Columbia Bölge Mahkemesinde açıldı.

 

Dava, Hükümetin 20 yıldan daha uzun bir süre önce Microsoft aleyhine açtığı çığır açan davadan bu yana rekabeti korumaya yönelik en önemli adım olacak. Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu’nda Apple, Amazon ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketleri hakkında devam eden soruşturmaları göz önüne alındığında, dava, hükümetin diğer büyük antitröst adımlarının habercisi olabilir.

 

Trump yönetimi uzun süredir Google’ı mercek altına almıştı. Başkan Donald Trump’ın üst düzey bir ekonomi danışmanı, iki yıl önce Beyaz Saray’ın Google arama motorunun hükümet düzenlemelerine tabi olup olmayacağını düşündüğünü söylemişti. Trump’ın kendisi de sık sık Google’ı eleştirerek arama devinin muhafazakarlara karşı önyargılı olduğu ve görüşlerini bastırdığı, ABD seçimlerine müdahale ettiği vb. bir dizi iddiayı öne sürmüştü.

 

Yasa yapıcılar ve tüketici hakları savunucuları, kurumsal ana şirketi Alphabet Inc.’in piyasa değeri 1 trilyon doların biraz üzerinde olan Google’ı, rekabeti bastırmak ve kârını artırmak için çevrimiçi arama ve reklamcılıktaki hakimiyetini kötüye kullanmakla uzun süredir suçluyorlar.

 

Milyarlarca dolarlık para cezalarının ve son yıllarda Avrupa  ​​düzenleyici kurumları tarafından dayatılan zorunlu değişikliklerin yeterince ağır olmadığını ve Google’ın davranışını değiştirmesi için yapısal değişikliklere ihtiyaç olduğunu iddia ediliyor.

 

Davada Google’ın aşağıdakileri yaparak arama ve arama reklamcılığında yasadışı bir şekilde tekel oluşturduğu iddia ediliyor:

 

“Herhangi bir rakip arama hizmetinin önceden kurulmasını yasaklayan münhasırlık anlaşmalarına girmek.”

 

“Arama uygulamalarının mobil cihazlarda öncelikli konumlarda ön kurulumunu zorlayan ve tüketici tercihine bakılmaksızın silinemez hale getiren bağlayıcı anlaşmalar ve diğer düzenlemeler yapmak.”

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Kaldırılmayan İçerik İçin Dava Açılamaz

 

“Apple ile Apple’ın popüler Safari tarayıcısında ve diğer Apple arama araçlarında Google’ın varsayılan ve fiilen münhasır genel arama motoru olmasını gerektiren uzun vadeli anlaşmalara girmek.”

 

“Tekel karlarını genellikle, kendi arama motoru için cihazlarda, web tarayıcılarında ve diğer arama erişim noktalarında ayrıcalıklı muamele satın almak için  kullanarak, sürekli ve kendi kendini güçlendiren bir tekelleşme döngüsü yaratmak.”

 

Davada Google’ın internetin kapı bekçisi konumunda olduğu ve hakimiyetinin “Googlelamak” sözcüğünü yarattığına işaret edildi.

 

Davanın sonuçlanmasının uzun yıllar alabileceği belirtiliyor.

 

Google, küresel web aramalarının yaklaşık % 90’ını kontrol etmektedir. Şirket, hükümetin eylemine karşı hazırlanıyor ve kendisinin, hizmetlerini ayrı işlere ayırmaya zorlama girişimlerine şiddetle karşı çıkması bekleniyor.

 

Fotoğraf: Kai Wenzel