Trump TikTok-Oracle-WallMart Anlaşmasını Onayladı

TikTok konusunda yaptığımız son haberde anlaşmanın onaylanmasının beklendiğini ancak küçük bir ihtimalle reddedilmesinin de mümkün olabileceğini belirtmiştik. Trump haftasonunda yaptığı açıklamayla anlaşmayı prensip olarak onayladığını duyurdu. Anlaşmanın tam olarak yürürlülüğe girmesi için Çin Hükümeti tarafından da kabul edilmesi gerekiyor.

 

Trump Hükümeti’nin daha önce yayınlamış olduğu kararname sonrasında TikTok’a satış için verilen sürenin sonuna gelinirken ABD yönetimi TikTok’un aplikasyon olarak indirilmesinin Pazar gününden itibaren yasaklanacağını duyurmuştu. Trump cumartesi günü bir seçim konuşmasında anlaşmayı onayladığını duyurdu. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada indirme yasağının 27 Eylül haftasına ertelendiği duyuruldu.

 

Anlaşma kapsamında TikTok Global isimli yeni bir şirket kurulacağı ve bu şirkette Oracle, WallMart, ABD yatırmcıları ve ByteDance firmasının hisse sahibi olacağı daha önce de haber olmuştu.

 

Geçen süre içinde hisse oranları netleşmiş gözüküyor. Cumartesi günü ortak bir açıklama yapan Oracle ve WallMart % 12.5 kısmı Oracle % 7.5 kısmı WallMart’a ait olmak üzere toplam olarak % 20 hisse alacaklarını açıkladılar. Bu tablo Trump’ın istediğine aykırı gözükse de ByteDance hisselerinin önemli bir kısmı ABD venture kapital şirketleri tarafından kontrol edildiği için Trump çoğunluk hisselerinin ABD elinde olduğu düşüncesinde deniliyor.

 

Şirketler TikTok globalin 25.000 yeni iş yaratacağını söylerken Trump eğitim için 5 milyar dolar ek fon sağlayacaklarını söyledi.

 

Yeni şirketin bir yıl içerisinde halka arz gerçekleştireceği de söylenenler arasında.

 

Fotoğraf: Solen Feyissa
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Universal Music Group’tan Çin’de Yeni Anlaşmalar