Toparlanma Kolay Olmayacak

KRT TV’de Hilal Solmaz’ın programına katılan yapımcı Bülent Forta, sanatçı Burhan Şeşen, organizatör  Serkan Fidan ve menajer Alp Çağrı Günal pandeminin özellikle canlı performans sektörünü vurduğunu, salgın bitse bile toparlanmanın çok kolay olmayacağını belirttiler.

 

Salgın nedeniyle planlanmış hatta yapılmaya başlanmış projelerin salgın nedeniyle yarım kaldığı, özellikle canlı performans etkinliklerinin yasaklanması nedeniyle ciddi bir gelir kaybı yaşandığı belirtildi.

 

Bülent Forta kayıtlı müzik sektörünün esas satış kanalının dijital ortam olması nedeniyle karşılaştığı zararın görece düşük olduğunu ancak canlı etkinlik sektörünün dibe vurduğunu ifade ederken A. Çağrı Günal canlı performansın yerini alacak başka bir alan olmadığının vurgusunu yaptı.

 

Burhan Şeşen müziğin sadece bir eğlence aracı olmadığını, bir sanat olduğunu vurgulayarak kültür politikalarımızın eksik olduğunu belirtti. Sanatçıların hepsinin zengin olmadığını iki yüz bin müzisyenin mağdur vaziyette olduğunu devlet ve yerel yönetimlerden katkı beklediklerini söyledi.

 

Serkan Fidan yılda yirmi festival düzenlediklerini bunların ikisini şimdiden iptal ettiklerini kalanlarını salgının yavaşlaması halinde Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında tamamlamayı umut ettiklerini, hijyen önlemlerinin öne çıkacağını söyledi. Gezi, darbe, deprem gibi süreçlerde de en çabuk müzik sektörünün etkilendiğini bu yüzden diğer sektörlere göre antrenmanlı olduklarını belirtti.

 

Bülent Forta’nın salgın döneminin sektörün örgütsüzlüğünü ortaya çıkardığı saptamasına katılan konuşmacılar kamu desteği olmadan yaşanan sıkıntıları aşmanın mümkün olamayacağını dile getirdiler.

 

Alp Çağrı Günal canlı performansları dijitalleştirmek için geçmişte de atılan adımlar olduğunu ancak başarı elde edilemediğini dolayısıyla bugün yapılan sanal konserlerin de bir deneme niteliğinde kalacağını belirterek, en geç normalleşmenin festivaller sektöründe görüleceğine işaret etti.

 

Burhan Şeşen kamu ve yerel yönetimlere ekstra bir yük getirecek talepleri olmadığını; kamudan özel kopyalama harçlarının ödenmesini, yerel yönetimlerden kültür sanat bütçelerini kullanmalarını istediklerini vurguladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Warner Music Büyümeye Devam Ediyor

 

Pandemi sonrasında ilk konserlerin ve turnelerin hangi ülkede yapılacağının dünya çapında ilgi çekeceğini söyleyen Çağrı Günal, bir turizm ülkesi olan Türkiye için bunun bir şans olabileceğini belirterek, kamunun uluslararası isimlerin konserleri için destek sağlamasını istedi.

 

Türkiye’nin mal alıp satan bir esnaf ekonomisi mi fikri mülkiyet ekonomisi mi oluşturacağına karar vermesi gerekir diyen B. Forta Güney Kore’yi örnek olarak verdi. Sinema ve müzik alanında tüm dünyayı etkileyen bu ülkenin kamu desteklerinden örnek verdi.

 

Hızla çalışma yapılması gereken iki alanın birincisinin pandeminin yıkıcı etkilerine karşı acil önlemler ikinci alanın ise uzun dönemli politikalar ve teşvikler olduğunu belirten Forta, bu konuda kamu ve sivil toplumun ortak çalışması gerektiğini vurguladı.