TikTok’un Yeni Lisans Anlaşması ICE ile

TikTok, müzik şirketleri ve meslek birlikleri ile lisanslama anlaşmaları yapmaya devam ediyor. Son dönemlerde büyük müzik şirketleriyle yaptığı lisans anlaşmalarıyla George Michael, Queen gibi ünlü isimlere ait video kullanımlarını da bünyesine dahil eden TikTok’un en son anlaşması, Avrupa’yı kapsayan ICE ile yapılan lisans anlaşması olacak.

 

TikTok global müzik başkanı Ole Obermann, tarafların ICE Core tarafından temsil edilen müzik eserlerinin TikTok’ta kullanımlarıyla ilgili olarak anlaşamaya vardıklarını açıkladı. Öte yandan Musicweek haberine göre PRS For Music CEO’su Andrea C Martin, anlaşmanın yolda olduğunu duyurdu.

 

ICE 2010 yılında, İngiltere (PRC For Music), İsveç (STIM) ve Almanya (GEMA) eser sahipleri meslek birliklerinin bir araya gelerek kurdukları bir üst örgüt ve  amacı internet ortamında çok bölgeli Avrupa lisanslamalarının tek bir merkezden yürütülmesini sağlamak. Belçika, Hollanda ve Nordik bölgesindeki eser sahipleri meslek birliklerinin de temsil edildiği ICE’ta dünyanın önde gelen bağımsız müzik şirketleri de yer alıyor. Halihazırda 33 milyondan fazla eserden oluşan veri tabanı ile hizmet veren ICE, toplu müzik repertuarı ile Avrupa’nın en büyüğü durumunda.

 

ICE ile yapılan anlaşma TikTok’un müzik kullanımlarını lisanslama yolunda attığı önemli adımlara bir yenisini daha eklemesi anlamına gelecek. TikTok kullandığı repertuarların lisanslarını almadığına yönelik eleştiriler sonrasında ABD’nin bağımsız edisyon firmalarını temsil eden AIM ile de anlaşmıştı.

 

Fotoğraf: Obi Onyeador
İlginizi Çekebilecek Yazılar  SiriusXM 2020 Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı