TikTok’tan Çocukların Hesaplarını Koruyan Yeni Önlemler

TikTok Amerika’da Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Kanunu’nun (COPPA) ihlali nedeniyle Federal Ticaret Komisyonu’na yüklü miktarda para cezası ödemek zorunda kalmıştı. TikTok, ödemek zorunda kaldığı bu cezalardan sonra çocuklar için aldığı güvenlik önlemlerini arttırdı.

 

Şirket gençlerin uygulama içerisinde kendilerini korunaklı bir şekilde, rahatça ifade edebilmelerine yönelik önlemler almaya çalışıyor. Bu önlemler neticesinde, 16 yaş altındaki çocukların hesapları özel bir şekilde korunacak. Bu ayarlamalar vasıtasıyla yaşı 16’dan küçük olan kullanıcıların gönderilerine yalnızca yorum yapma izni verdiği takipçileri yorum yapabilecek. TikTok’un erken gençlik ve çocuklar için kullanımda tutacağı bu uygulamadaki kullanıcı grubunun videolarının da başkaları tarafından indirilmesi mümkün olmayacak. TikTok’un en çok kullanılan düet özelliğinde de çocuk kullanıcılar için yalnızca izin verdiği kişilerle düet yapma seçeneği getiriliyor.

 

TikTok daha önce de farklı önlemler almıştı. Bu önlemler arasında 16 yaşın altındaki kullanıcıların direkt mesaj ve canlı yayın özelliklerini kullanmamaları, uygulama üzerinden hediye alıp gönderememeleri bulunuyordu. Son olarak TikTok, ebeveynlere çocuklarının platformu nasıl kullandığı konusunda daha fazla kontrol sağlayabilmeleri için ebeveyn kontrollerini başlattı.

 

Çocukların pandemide sosyal medya ve internette çok daha fazla zaman geçirmesi onların daha fazla korunmasını gerektiriyor.

 

Bu alınan önlemlerle, TikTok’un kullanıcıların önlerine düşen rastgele videolar arasında çocukların hesaplarının daha güvenilir bir konumda tutulması da hedefleniyor.

 

Teknoloji çağının çocukları ise bu özellikleri doğum tarihlerini yanlış girerek kolayca aşabiliyor. Aslında gerekli önlemler alınmış gibi gözükse de, çocukları korumak için çok daha fazlasının yapılması gerekiyor.

 

Fotoğraf: muzikanaliz
İlginizi Çekebilecek Yazılar  ByteDance, TikTok Hindistan'ı yerel rakibi "Glance" e satabilir