TikTok Senato Soruşturmasıyla Karşı Karşıya

Video paylaşım uygulaması TikTok, uzun süredir kullanıcı gizliliği eleştirisinin ve bir dizi ilgili davanın hedefi olduktan sonra, şimdi de yüz ve ses biyometrisi de dahil olmak üzere kullanıcı verilerinin toplanmasına izin veren güncellenmiş gizlilik politikası ile ilgili senato soruşturmasıyla anılıyor.

 

Digital Music News’un haberine göre, güncellenmiş politikasıyla, TikTok’un kullanıcıları tarafından yayınlanan video içeriğinden belirli fiziksel ve davranışsal özellikler de dahil olmak üzere biyometrik verileri otomatik olarak toplamasını sağladığı yönünde bir mektup gönderildi ve bazı soruların cevaplandırılması istendi. Senatörler yetkililerin gönderilen sorulara 25 Ağustos’a kadar cevap verilmesi gerektiğini ihtar etti.

 

Politika’da TikTok’un ‘yüz izleri ve ses izleri’ gibi kullanıcılarının biyometrik bilgileri toplayabileceği belirtilmesine rağmen bu biyometrik verilerin ne olduğunun belirtilmediği bildirildi. Yüz izi ve ses izi ile neyin ifade edildiği öğrenilmek istendi. Görüntü ve ses bilgilerinin reklam önermek için kullanılabileceği politikada belirtiliyor. TikTok’un içerik önerme ve reklam önerme sürecinin tanımlanması istendi.

 

Fotoğraf: Aditya Joshi
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yeni Bir Sosyal Medya: Clubhouse