TikTok Satışında Yeni Gelişmeler

TikTok, satışında yaşanan tıkanma sonucunda yasaklama kararnamesini aşmak için çözümü Oracle ile teknolojik işbirliği yapmakta buldu.

 

Konuyla ilgili son haberimizde TikTok’un satışında tıkanma ortaya çıktığını iletmiştik. Çin Hükümeti’nin müdahalesi sonrasında, TikTok Microsoft’un teklifini reddettiğini duyurmuştu. Microsoft’un bu konudaki ortağı Wallmart’ın devam eden satın alma arzusu ise Trump yönetiminin, satın alacak ABD firmasının teknoloji şirketi olması gerektiği yönündeki beyanıyla geçersiz hale gelmişti.

 

Güvenilir Teknoloji Sağlayıcısı?

 

Hafta sonunda gelişmeler hızlanmış ve TikTok ABD Hazine Bakanlığı’na yeni bir plan sunduğunu duyurmuştu. Oracle hafta başında yaptığı ayrı açıklamayla bu planın parçası olduğunu doğruladı.

 

Planın detayları bilinmemekle beraber Oracle ve TikTok arasında doğrudan bir satın alma işlemi olmayacağı duyuldu. Plan, Oracle şirketini “güvenilir teknoloji sağlayıcısı” olarak tanımlıyor. Bu anlaşma ile TikTok’un ABD operasyonlarının verilerinin Oracle bulut hizmetlerinde tutulacağı biliniyor.

 

Algoritma Verilmeyecek

 

Çin kaynakları TikTok’un algoritmasını Oracle tarafına vermeyeceğini ve bu sayede Çin Hükümeti tarafından getirilen teknoloji ihracı kısıtlamalarını aşacağını belirtiyor. Bloomberg HT 18 Eylül 2020 tarihinde kaynaklarının Çin Hükümeti’nin sözleşmeyi onaylayacağı bilgisini verdiğini haberleştirdi. Yine Bloomberg’de yer alan haberlere göre Hazine bakanlığı Oracle ByteDance anlaşmasına ilişkin revizyon önerilerini taraflara iletti ve bunlar kabul edildi. Başkan Trump’da anlaşmanın çok yakın olduğunu söyledi. Ne var ki Trump yönetiminin bu haliyle sadece bir hosting sözleşmesi gibi gözüken bu anlaşmayı onaylamasının kolay olmayacağı yönünde görüşler var.

 

Hazine Bakanlığı’na sunulan teklifin ve cevabi görüşlerin içeriğinin tam olarak bilinmemesi dedikoduları arttırıyor. Bazı dedikodulara gör ByteDance ve Oracle ABD operasyonları için çoğunluk hisseleri ByteDance’da olan yeni bir şirket kurarak ortak olacaklar. Bu ortaklıkta TikTok’un mevcut ABD’li hissedarları da yer alacaklar. Hatta Wallmart’ın bile bu şirkette hissedar olacağı yönünde haberler var. Diğer bir dedikodu da Oracle tarafından TikTok algoritmalarına ulaşılabileceği ve “arka kapı” kontrolleri yapılabileceği yönünde. Ayrıca şirket yönetim kurulunda ABD ulusal güvenliğinden bir yetkiliye yer ayrıldığı da söylentiler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD’de Bağımsız Müzik Mekanlarına Destek

 

Reuters tarafından bildirilen konuyla ilgili son haberler ise kurulacak yeni şirketin çoğunluk hisselerinin Oracle, Wallmart ve mevcut ABD kökenli hissedarlar da olacağı ve “TikTok Global” olarak kodlanan yeni şirketin bir yıl içinde halka arz edilmesinin planlandığı yönünde.

 

Halen incelenmekte olan teklifle ilgili değerlendirmenin kısa sürede açıklanması bekleniyor ama gözüken o ki konu uzunca bir süre daha kamuoyunu meşgul etmeye devam edecek.

 

Fotoğraf: Solen Feyissa