TikTok Satış Süreci Tıkanıyor Mu?

Trump yönetimi tarafından ABD operasyonlarını satmak zorunda bırakılan Bytedance, TikTok satışında tıkanmış gözüküyor. Bloomberg tarafından yapılan habere göre Çin Hükümeti’nin yeni düzenlemeleri tıkanmanın temel nedeni görünümünde.

 

TikTok hisselerine iki büyük grup, Microsoft ve Wallmart ortaklığı ile Oracle talip olmuştu. İkisi ile sürdürülen görüşmelerin nihai tarih olan 20 Eylül öncesinde tamamlanması öngörülürken, Çin Hükümeti tarafından getirilen yeni kurallar bu tarihe yetişilmesini imkansızlaştırdı.

 

Çin Hükümetinin Kontrolleri

 

Çin Hükümeti bu tür satışlarda bazı yüksek teknolojilerin transfer edilebileceğini belirterek satışların bu bakımdan denetlenmesini zorunlu kılan yasal düzenlemeler yaptı. Bu durumda TikTok satışı da incelemeye tabi olacak. İnceleme süresinin ne kadar olacağı bilinmediği gibi hangi hususları kapsayacağı konusunda da ön bilgilendirme yapılmıyor.

 

Her iki alıcı grubu da bu karar öncesinde vermiş oldukları teklifleri geri çekmediler. Tarafların Çin Hükümeti onayını beklerken bir ön anlaşma imzalayarak Trump yönetimine sunacakları da konuşulurken 13 Eylül 2020 tarihinde Microsoft’un kendi bloğundan yapılan açıklama ile, Bytedance tarafından TikTok’un ABD kolunu Microsoft’a satmayacaklarının bilgisinin verildiği duyuruldu.

 

Algoritmaların Kaynak Kodunu Satmıyor

 

Bir diğer haber de Çin yayın organlarında yer aldı. South China Morning Post isimli gazete tarafından TikTok algoritmasının kaynak kodlarının satılmayacağı ama şirketin ABD ekibinin kendi algoritmasını geliştirebileceği kararı alındığını duyurdu. Kararın Çin Hükümeti tarafından getirilen denetimleri aşmak için alındığı düşünülüyor.

 

Bu haberler doğrultusunda Oracle, TikTok için tek alıcı konumuna gelmiş gözüküyor ama Çin merkezli CGTN haber kanalı 14 Eylül tarihli haberinde bunun da gerçekleşmeyeceğini yazdı. Haberin kaynağı belirtilmedi.

 

Oracle ile Ortaklık

 

Haber Reuters tarafından da kullanılmakla beraber Reuters TikTok’un Oracle ile ortaklık anlaşması yapabileceğini duyurdu. Bu ortaklık gerçekleşirse Oracle TikTok’un ABD datalarını da yönetecek. Anlaşmanın esin kaynağının iki sene önce Çin Oceanwide Holdings Group’un ABD sigorta şirketi Genworth Financial şirketini satın alması anlaşması olduğu söyleniliyor. ByteDance ile Oracle anlaşmasının daha önce onaylanmış olan modele benzediği belirtiliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Apple Music’ten Animasyonlu Albüm Resimleri

 

Satışla ilgili olarak verilen süre konusu da çok net değil. Trump önce 15 Eylül sonra 20 Eylül tarihlerini verdi ama Yabancı Yatırımlar Komisyonu (CFIUS) Kasım ayı ortalarından söz ediyor. Ayrıca Trump kararnamesi aleyhine açılmış olan dava da henüz sonuçlanmadı.

 

Oracle Yönetim Kurulu Başkanı Larry Ellison Trump’ı destekleyen nadir yüksek teknoloji şirketi yöneticilerinden birisi hatta başta geleni. Bu nedenle anlaşmanın yönetim tarafından onaylanması ihtimali hayli yüksek görülüyor. Yine de konuyu yakından izleyenler ByteDance’ın alıcılar, ABD ve Çin Hükümetleri arasında sıkışması nedeniyle satıştan tümüyle vazgeçmesinin de ihtimal dahilinde olduğunu söylüyorlar.

 

Fotoğraf: Morning Brew