TikTok, SAMRO ve CAPASSO ile Afrika Lisans Anlaşması İmzaladı

TikTok, Güney Afrika Müzik Hakları Organizasyonu (SAMRO) ve Besteci Söz yazarları Müzik Edisyonları Birliği (CAPASSO) ile çok yıllık lisans anlaşması imzaladı. Anlaşma hak takibi kuruluşlarının temsil ettiği söz yazarları, besteciler ve müzik yayıncılarına ait repertuarın platformda kullanılmasına ilişkin telif bedellerini içeriyor.

 

CAPASSO’nun mevcut ortaklıkları düşünüldüğünde anlaşma, Afrika kıtasındaki 58 bölgeyi ve 21 ayrı kolektif hak yönetim organizasyonuna ait repertuarı kapsıyor. CAPASSO, sözleşmeyi binlerce üyesi ve bağlı üyesi adına yönetecek.

 

Haber kaynağı Musicweek’e göre Afrika repertuarı TikTok’ta oldukça popüler. 290 milyondan fazla video görüntüleme alan elektronik dans türü #Amapiano yeni trend. DJ ve prodüktör Master KG’nin vokalist Nomcebo’nun yer aldığı Güney Afrika şarkısı Jerusalema da TikTok’ta 2020’de global bazda sansasyon oldu.

 

TikTok Müzik Edisyon Lisanslama Ve Ortaklıklar Başkanı Jordan Lowy, anlaşmanın sağlanmasından mutluluk duyduğunu ifade ederek “Heyecan verici bulduğumuz bu inanılmaz yetenek havuzuna sahip bölgeyi global hedef kitlemizle buluşturmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

 

CAPASSO Operasyon Müdürü Wiseman Qinani Ngubo da anlaşmadan mutluluk duyduğunu ifade ederek, bir sosyal müzik platformu olarak TikTok’un müziği kullanma ve tüketme şeklimizde devrim yarattığını belirtti. TikTok’un Afrikalı yetenekleri dünyaya tanıtmada önemli bir rol oynayacağını da sözlerine ekledi.

 

Fotoğraf: One zone Studio
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Şubat Ayında En Çok Gelir Getiren Uygulamalar