TikTok Duruşması Nihayet 14 Aralık’ta

Uzun zamandan bu yana ABD’de yasaklanacağı haberleriyle gündeme gelen TikTok, bir yandan yasaklamaya karşı itirazları diğer yandan ABD’deki varlıklarının elden çıkarılması ve lisanslama anlaşmalarıyla sürekli olarak gündemde kaldı. Gelinen son aşamada ABD mahkemesi 14 Aralık’ta TikTok yasağına ilişkin iddiaları dinleyecek.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) tarafından yapılan bir soruşturma sonucunda ABD Ticaret Departmanı TikTok’u yasaklamıştı. TikTok tarafından yapılan itirazlar neticesinde Eylül ayında bir ABD Bölge Yargıcı yasak kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

 

Öte yandan Trump yönetimi BayteDance’ın, TikTok’u ABD’de mevcut varlıkları arasından çıkarması için verdiği süreyi uzattı. Yönetim, uygulamanın ABD vatandaşları için bir ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu iddia ediyordu. TikTok, iktidardaki Çin Komünist Partisine veri sağladığına dair iddialarını yalanlamıştı.

 

Digital Music News haberine göre TikTok , ABD seçimlerinden kısa bir süre sonra hükümetin önerilen yasakla ilgili iletişimi kestiğini söyledi. Öte yandan ByteDance, ABD’nin endişelerini gidermeye yönelik en az dört farklı teklif sunduğunu belirtti. ByteDance, bu varlıkları yeni ve farklı bir girişim olan “TikTok Global”a kaydırmak için Walmart ve Oracle ile aylardır görüşmeler yapıyor. Kuruluş tamamen Oracle ve Walmart’a ve ByteDance’teki mevcut ABD yatırımcılarına ait olacak.

 

14 Aralık’taki duruşma, hükümetin bir uygulamanın Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmasını yasaklayıp yasaklayamayacağını belirleyecek. Mahkeme TikTok’un ABD’de faaliyet göstermeye devam edip etmeyeceği sorusuna nihayet kesin bir cevap verebilir. TikTok’un 14 Aralık mahkemesi neticesinde yasaklanmayacağı söylentiler arasında yer alıyor.

 

Fotoğraf: Franck
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Adalet Divanı-Avusturya-Otel Odalarında Müzik Yayını Kararı