TIDAL’dan Stüdyo Kalitesinde Müzik Stream

Master Quality Authenticated (MQA) ile işbirliği yapan Norveçli streaming firması Tidal stüdyo kayıtları kalitesinde streaming yapmaya başladı. Müzik Origamisi olarak da bilinin MQA teknolojisi bu işbirliği sonucunda giderek daha yaygın kullanılmaya başlayacak.

 

MQA nedir?

 

MQA teknolojisi ünlü İngiliz Akustik ve Elektronik Mühendisi Bob Stuart’ın başını çektiği bir ekip tarafından 2015 yılında duyurulan,  müziği mümkün olan en yüksek ses kalitesiyle yakalamak, arşivlemek ve verimli bir şekilde dağıtmak için kullanılan bir teknolojidir.

 

MQA, sesin doğasına ve işitme şeklimize büyük önem vererek sesin tüm ayrıntılarını ve nüansını sunan, bunu yaparken de  gerçek dünyadaki kayıt ve oynatmada kullanılan teknolojinin istenmeyen, zarar veren etkilerini ortadan kaldıran bir teknoloji olarak tanımlanıyor.

 

MQA bir codec bileşeni değildir. Herhangi bir platforma daha yüksek kalite sunan ve sonucu doğrulayan uçtan uca bir sistemdir.

 

Nasıl

 

MQA, sesin gerekenden daha fazla veri veya kaynak kullanmadan, dinlediğimiz her yere en yüksek kaliteyle iletilmesini hedefliyor. Bu amaçla sesi sarmalayan (onu dağıtımda korumak  için), dinleme cihazınız için tam olarak açan ve teslimatı onaylayan bir “katlama” tekniği (“Müzik Origami”) geliştirdi. Bu teknik orijinal seslerin tümünü, sunucu ve bulut maliyetlerini en aza indiren, tüketicinin veri planında minimum etki ile depolanabilen, indirilebilen veya yayınlanabilen sağlam, çok yönlü bir şekilde paketlemeye olanak tanıyor.

 

Normal PCM ile karşılaştırıldığında, MQA, daha düşük çevresel etkiyle (depolama, bulut ve veri maliyetlerinde% 80’e varan tasarruf) en az 15 kat daha fazla çözünürlük sunuyor.

 

TIDAL

 

TIDAL yaptığı açıklamayla 2019 yılında başlattığı bu teknolojinin kullanıcı sayısının iki katına ulaştığını ve stream sayısının % 40 oranında arttığını duyurdu. Ayrıca Warner Müzik albümlerinden milyonlarca şarkının bu repertuara katıldığını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  2020 Yılının “Gerçeklik” Uygulamaları

 

TIDAL ve MQA’nın işbirliği sonrasında kullanıcılara mümkün olan en yüksek çözünürlüğe sahip, doğrulanmış ve kırılmamış bir müzik dosyası (tipik olarak 96 kHz / 24 bit) gönderilecek ki bu dosya neredeyse mastering dosyası kalitesinde olacak.

 

HiFi kayıtları 44,1 kHz / 16 bit ile sınırlıyken, master kayıtlar CD kalitesinden 96 kHz / 24 bit’e kadar değişebilen orijinal kaynağı ve bazı durumlarda 192 kHz örnek hızına sahip ultra yüksek çözünürlüklü dosyaları yansıtacak.

 

Sistem TIDAL tarafından hazırlanan dekoder aplikasyonları ile kullanılabilecek. Aplikasyon android ve iOS cihazlarda da kullanılabilecek.

 

MQA teknolojisi için daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

Fotoğraf: CHUTTERSNAP