Test Zorunluluğu Başladı

Covid-19 salgınına karşı aşı olmayan ve hastalığı geçirmemiş kişiler için okul, sinema, konser, uçak, otobüs gibi alanlara girişlerde test zorunluluğu uygulanmaya başlandı.

 

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımda ya da uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatleri için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmesi kararlaştırılmıştı. Sınırlamalar uygulanmaya başladı. Bazı faaliyetler için PCR testi zorunluluğu getiren genelge yürürlüğe girdi.

 

Bu çerçevede; PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema. tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişiler; aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilecekler. Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında PCR negatif test zorunluluğu 18 yaş ve üzeri kişiler için uygulanacak.

 

Fotoğraf: Martin Sanchez
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Müzik Teknolojisindeki Yeniliklerin Ülke Hukuklarına Etkisi