Tencent Music Kullanıcılarının % 11,7’si Uzun Formlu Sesleri Dinliyor

Streaming platformlarının Podcastler, sesli kitaplar gibi ses uygulamalarına yönelmeleri çok da yeni değil. Tencent Music de bunların arasına bazı yeni uygulamalarıyla katılmıştı. Tiyatro oyunları, sesli kitaplar, uzun soluklu talk şovlar gibi “Uzun Formlu Ses (long-form audio)” uygulamalarına odaklanan Tencent Music, kullanıcılarının % 11,7’sinin “Uzun Formlu Ses”leri dinlediğini söylüyor.

 

Şirket, 2020’nin üçüncü çeyreğinde, aylık aktif kullanıcılarının (MAU’lar) % 11,7’sinin Podcast’ler, sesli kitaplar, komedi, drama ve talk şovlar dahil uzun formlu ses dinlediğini, bir yıl önce bu oranın % 4,7 olduğunu söyledi.

 

Tencent’in ses dinleme oranı Spotify’ın gerisinde kalıyor. 2020’nin dördüncü çeyreğinde Spotify kullanıcılarının % 25’i Podcast dinliyordu. Ancak Çin nüfusu düşünüldüğünde Tencent Music’in 646 milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısının % 11,7’si yaklaşık 75,6 milyon kişiye denk geliyor. Spotify’ın 345 milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısının % 25’i ise yaklaşık 86,3 milyon kişi.

 

Tencent Music, QQ Music, Kugou Music ve Kuwo Music uygulamalarına geçen yıl özel uzun formlu ses bölümleri ekledi. Kuwo Music, Kuwo Changting adlı bağımsız bir sesli kelime hizmeti başlattı. Kugou Music’in yeni Kugou Radio özelliği ise karışık sesli kitaplar, çocuk içerikleri, uyku müzikleri ve diğer içeriklerden oluşuyor. QQ Music’te yeni podcast bölümünü hayata geçirmek için podcasting uygulaması Xiaoyuzhou ile ortaklık kurmuştu. Tencent Music’in 2021 uzun formlu ses stratejisi ise sesli kitap firması Lazy Audio’yu satın alınarak başladı.

 

Fotoğraf: Lena Kudryavtseva
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify’ın Noteable Websitesi