Tencent, Hintli Streaming Servisi Gaana’dan Hisse Aldı

Müzik sektörünün önemli şirketlerinden Tencent, streaming hizmeti veren Hindistan servisi Gaana’nın üçte birinden fazlasını satın aldı.

 

Gaana tarafından yapılan açıklamada hissedarlarından 50 milyon dolar ek fon temin edildiği duyuruldu. Tencent 2018 yılının Şubat ayında gerçekleşen 115 milyon tutarındaki fonlamaya da katılmıştı. Yeni fonlamanın aslan payını, 40.84 milyon dolar, sağlayan Tencent  toplam desteğini 183 milyon dolara çıkarmış oldu.

 

Şu anda League of Legends ve WeChat gibi şirketlerin de sahibi olan Tencent böylece Gaana’nın % 34.44 hissesinin de sahibi oldu. Son dönemin gözde streaming servisi Gaana’nın 185 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunuyor.

 

Gaana’nın % 5,5 hissesi de çalışanlara ait. Yazılımı geliştiren ve Hindistan’da medya sektörünün en önemli holdingi olan Times Internet ise % 60 civarındaki hissesiyle şirketin en büyük hisse sahibi olma özelliğini devam ettiriyor.

 

Şirket değerlemesine baktığımızda toplamda yaklaşık 550 milyon dolarlık değeri ile 10 yıllık Gaana şirketinin hızlı gelişimi görülebiliyor. Fakat bu şirketin kağıt üzerinde de aynı oranda kar elde ettiği anlamını taşımıyor.

 

Hindistan müzik sektöründe önem kazanmaya devam ediyor. Hindistan’da farklı şirketlerin de müzik sektörüne yakın tarihlerde farklı yatırımları oldu.

 

TikTok’un rakibi Triller da Hindistan’ın önde gelen müzik streaming servislerinden JioSaavn ile sözleşme imzaladı. TikTok’a gelen yasaklar sonucunda bu şekilde anlaşmalar bekleniyordu.

 

Hindistan’dan pay alanlar arasında Facebook şirketi de bulunuyor. Facebook, Nisan ayında Hindistan’da bulunan Reliance Industries şirketinden % 9,99 oranında pay aldı.

 

Hindistan’da müzik sektörüne yapılan yatırımlar devam ediyor.

 

Fotoğraf: pavan gupta
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sosyal Medya Uygulamalarında Yenilikler