Teknoloji > Haberler

Akıllı ekranlar da dahil olmak üzere küresel akıllı hoparlör pazarının 2021'de % 21'lik bir büyüme ile 163 milyon birime ulaşması bekleniyor. Çin % 16 büyüyerek liderlik ederken, pazarın geri kalanının % 3 büyümesi bekleniyor.

Snapchat, kullanıcılarının Snap'lerine müzik eklemelerini sağlayan yeni bir özellik olan Sounds'u piyasaya sürdü. Şirket, her gün ortalama olarak 4 milyardan fazla Snap yaratıldığını açıkladı.

Google’ın Mırıldan Bulsun özelliği hafta sonunda gündem oldu. Dilimize takılan ama bir türlü sözlerini, adını vb. ayırt edici özelliklerini hatırlayamadığımız şarkıları mırıldandığımızda bulmamızı mümkün kılan bu özellik, müzik alanında gündeme gelen Yapay Zeka (YZ) uygulamalarının son örneklerinden birisi.

Londra geçtiğimiz hafta son yılların önemli etkinliklerinden birine daha sahne oldu. Müzisyen Dan Olsen, Musion firmasının geliştirdiği Fanshare teknolojisinin kullanarak interaktif 3D hologram konseri verdi.

Yeni ve gelecek vaat eden bir yeteneğin bulunması müzik yapım şirketlerinin en önemli çalışma alanlarından birini oluşturuyor. Yetenek keşfinde veri analiz yöntemlerinin kullanılması giderek önem kazanıyor.

Music Business Worldwide tarafından saptandığına göre Spotify tarafından “Kullanıcı Deneyimini Kullanıcı Kişisel Özellikleri Temelinde Kişiselleştirme Yöntem ve Sistemleri” isimli yeni bir patent alındı.

Dünya müzik sektörünün ana gelir kaynağı haline gelen streaming uygulamalarında müzik dinlemek giderek daha zevkli hale geliyor. Servis sağlayıcılar ve yapım şirketleri kayıtların ses kalitesini arttıracak çalışmalar yapıyorlar.

Pandemi dönemi sorunlarını aşmak isteyen müzik sektörü canlı stream uygulamalarında sanal gerçeklik teknolojisini giderek daha yaygın biçimde kullanırken, bu konuda çalışan şirketler de hızla artıyor.

Müzik sektöründeki teknoloji uygulamalarının bir yenisi daha Ingrooves’dan geldi. Universal grubunun bağımsız şirketler için oluşturduğu Ingrooves sadık hayranları saptamak için hazırlanmış yapay zeka programına patent aldı.

Youtube tarafından yapılan açıklama ile 18 yaş üstü içeriğin saptanması için yapay zeka kullanımına geçileceği duyuruldu. Bu güne kadar insan emeği ve kullanıcı uyarılarıyla saptanan bu tarz içerikler artık yeni yöntemle belirlenecek.