Teknoloji > Gelişmeler

Kültür endüstrileri ürünlerinin alım satımında hızla yaygınlaşan NFT ( Eşsiz Token) herkesin aklını karıştırıyor. Diğer sanal paralardan ne farkı var, neden ağırlıkla dijital sanat ürünlerinde kullanılıyor soruları herkesin kafasında uçuşuyor.

Apple Music, iOS işletim sistemindeki yeniliklerde kendine öncelik mi sağlıyor? Apple ürünleri kullanım kolaylığı ve birbirleriyle uyumlarıyla birlikte bir bütünlük oluşturuyor.

Spotify tarafından 2018 yılında yapılan bir patent başvurusu geçtiğimiz günlerde onaylandı. Patent “Tercih özelliklerinin bir ses sinyalinden tanımlanması” adını taşıyor.

Müzik kataloglarını analiz edip etiketlenebilmesi streaming dünyasının önemli konularından birisi oldu. Bu alanda kullanılan bir dizi uygulamaya son olarak Spotify tarafından patentlenen uygulama eklendi.

Complex Media tarafından 2016 yılından bu yana gerçekleştirilen Moda ve Müzik Festivali ComplexLand etkinliği fütüristik bir video oyununa dönüştürüldü.

Teknolojik gelişmelerin müzik sektörünü her zaman etkilediği biliniyor ama bu etkiler daha çok müziğin yapılışı ve sunuluşu süreçlerinde öne çıkıyor. Ne var ki gelişen teknolojiler giderek iş süreçlerini de değiştiriyor.

Yapım şirketlerine ait veri tabanlarının meslek birlikleri aracılığıyla tek bir merkezden paylaşılmasını sağlayan ilk sistem RDx hizmete açıldı. Hali hazırda bir milyondan fazla repertuar verisi içeriyor.

Bundan 140 yıl kadar önce, 1881 yılında bir Fransız mühendis tarafından temelleri atılan 3D ses sistemleri son yıllarda olağan dışı şekilde gelişiyor. Sanal gerçeklik uygulamalarının yaygınlaşması ve özellikle oyunlar 3D ses kullanımını hızlandırıyor.

Zebr isimli uygulama şarkıların TikTok, Instagram, Twitch, YouTube ve Spotify gibi platformlardaki ifluencerlar ve içerik sağlayıcıları aracılığıyla tanıtılmasına imkan veriyor.

Dijital ürünlerin pazarda hakimiyet kurması sürecinin önemli sorunlarından birisi de eser ve ses kaydının tanımlanabilmesi oldu. Dijital değer zincirinin farklı aşamalarında ürünle ilgili bütün veriye eksiksiz sahip olmak gerekiyordu.