Teknoloji > Gelişmeler

Yapım şirketlerine ait veri tabanlarının meslek birlikleri aracılığıyla tek bir merkezden paylaşılmasını sağlayan ilk sistem RDx hizmete açıldı. Hali hazırda bir milyondan fazla repertuar verisi içeriyor.

Bundan 140 yıl kadar önce, 1881 yılında bir Fransız mühendis tarafından temelleri atılan 3D ses sistemleri son yıllarda olağan dışı şekilde gelişiyor. Sanal gerçeklik uygulamalarının yaygınlaşması ve özellikle oyunlar 3D ses kullanımını hızlandırıyor.

Zebr isimli uygulama şarkıların TikTok, Instagram, Twitch, YouTube ve Spotify gibi platformlardaki ifluencerlar ve içerik sağlayıcıları aracılığıyla tanıtılmasına imkan veriyor.

Dijital ürünlerin pazarda hakimiyet kurması sürecinin önemli sorunlarından birisi de eser ve ses kaydının tanımlanabilmesi oldu. Dijital değer zincirinin farklı aşamalarında ürünle ilgili bütün veriye eksiksiz sahip olmak gerekiyordu.

Sağlık, müzik ve sosyal konularda veri bilimcisi olan Andy Spezatti yazmış olduğu bir blog yazısında müzik üretiminde yapay sinir ağları üzerinde durarak yapay zeka yardımıyla sanatçı yaratıcılığının kopyalanıp kopyalanamayacağını sorguluyor. Metnin Türkçesi aşağıdaki linkte yer almaktadır.

Sanat dünyası sanatçıyla hayranları arasındaki ilişkinin tek taraflı olmadığını bilir ama pandemi dönemi bu ilişkinin kopmasına yol açtı. Yüz yüze canlı iletişimin yerini teknoloji kullanımı almaya başladı ve bu yeni imkanlar sağladı.

Spotify, müzik platformuna eklediği yeni özellikle sosyal medyada görünürlüğünü artırıyor.

Yapay Zeka ve Derin Öğrenme teknolojileri müzik dünyasının iş modellerinde yer alamaya başladığından beri bir hayli süre geçti. Özellikle dijital platformlarda playlist hazırlanması ve gelirlerin takip edilmesi başta olmak üzere bir çok alanda farklı uygulamalar görmek mümkün.

Imogen Heap ve ekibi tarafından Mi.Mu markasıyla geliştirilen eldivenler sanatçılara elektronik aletleri performans sırasında kontrol imkanı verdiği gibi sağırlara kendini ifade etme şansı sağlayabilir.

Teknolojik gelişmeler sadece satış kanalları ve yöntemlerini değiştirmekle kalmıyor, tanıtım alanında da farklılaşmalara neden oluyor. Hit sayılarını arttırmaya yönelik çalışmalar tanıtmanın esas unsuru haline gelirken, etik dışı olan yöntemler yaygın biçimde kullanılıyor.