Teknoloji > Gelişmeler

3D sanal mekanlar, dijital içerik ve etkileşimli deneyimler içeren bir "Sosyal metaverse" platformu olan Stageverse, iOS, Android ve Oculus'ta herkese açık beta erişimini başlattı.

Spotify’ın yeni patent başvurusu bir karaoke hizmeti başlatacağı ihtimalini doğuruyor. Patent, karaokeyi işaret ediyor ve sesin daha küçük bir klipten eşleştirilebildiği bir "Karaoke Sorgu İşleme Sistemi" ile ilgili.

Müzik kayıtlarından vokaller ve enstrümanların ayrıştırılması başta DJ’ler gibi profesyoneller olmak üzere amatör sanatçılara kadar bir çok müzik severin yapmak istediği bir şey. Bu konuda kullanılan yöntemler yapay zeka (YZ) kullanımıyla hızla çoğalıyor.

Kültür endüstrileri ürünlerinin alım satımında hızla yaygınlaşan NFT ( Eşsiz Token) herkesin aklını karıştırıyor. Diğer sanal paralardan ne farkı var, neden ağırlıkla dijital sanat ürünlerinde kullanılıyor soruları herkesin kafasında uçuşuyor.

Apple Music, iOS işletim sistemindeki yeniliklerde kendine öncelik mi sağlıyor? Apple ürünleri kullanım kolaylığı ve birbirleriyle uyumlarıyla birlikte bir bütünlük oluşturuyor.

Spotify tarafından 2018 yılında yapılan bir patent başvurusu geçtiğimiz günlerde onaylandı. Patent “Tercih özelliklerinin bir ses sinyalinden tanımlanması” adını taşıyor.

Müzik kataloglarını analiz edip etiketlenebilmesi streaming dünyasının önemli konularından birisi oldu. Bu alanda kullanılan bir dizi uygulamaya son olarak Spotify tarafından patentlenen uygulama eklendi.

Complex Media tarafından 2016 yılından bu yana gerçekleştirilen Moda ve Müzik Festivali ComplexLand etkinliği fütüristik bir video oyununa dönüştürüldü.

Teknolojik gelişmelerin müzik sektörünü her zaman etkilediği biliniyor ama bu etkiler daha çok müziğin yapılışı ve sunuluşu süreçlerinde öne çıkıyor. Ne var ki gelişen teknolojiler giderek iş süreçlerini de değiştiriyor.

Yapım şirketlerine ait veri tabanlarının meslek birlikleri aracılığıyla tek bir merkezden paylaşılmasını sağlayan ilk sistem RDx hizmete açıldı. Hali hazırda bir milyondan fazla repertuar verisi içeriyor.