Teknoloji

Snapchat, kullanıcılarının Snap'lerine müzik eklemelerini sağlayan yeni bir özellik olan Sounds'u piyasaya sürdü. Şirket, her gün ortalama olarak 4 milyardan fazla Snap yaratıldığını açıkladı.

Google’ın Mırıldan Bulsun özelliği hafta sonunda gündem oldu. Dilimize takılan ama bir türlü sözlerini, adını vb. ayırt edici özelliklerini hatırlayamadığımız şarkıları mırıldandığımızda bulmamızı mümkün kılan bu özellik, müzik alanında gündeme gelen Yapay Zeka (YZ) uygulamalarının son örneklerinden birisi.

Londra geçtiğimiz hafta son yılların önemli etkinliklerinden birine daha sahne oldu. Müzisyen Dan Olsen, Musion firmasının geliştirdiği Fanshare teknolojisinin kullanarak interaktif 3D hologram konseri verdi.

Yeni ve gelecek vaat eden bir yeteneğin bulunması müzik yapım şirketlerinin en önemli çalışma alanlarından birini oluşturuyor. Yetenek keşfinde veri analiz yöntemlerinin kullanılması giderek önem kazanıyor.

Yapım şirketlerine ait veri tabanlarının meslek birlikleri aracılığıyla tek bir merkezden paylaşılmasını sağlayan ilk sistem RDx hizmete açıldı. Hali hazırda bir milyondan fazla repertuar verisi içeriyor.

Music Business Worldwide tarafından saptandığına göre Spotify tarafından “Kullanıcı Deneyimini Kullanıcı Kişisel Özellikleri Temelinde Kişiselleştirme Yöntem ve Sistemleri” isimli yeni bir patent alındı.

Bundan 140 yıl kadar önce, 1881 yılında bir Fransız mühendis tarafından temelleri atılan 3D ses sistemleri son yıllarda olağan dışı şekilde gelişiyor. Sanal gerçeklik uygulamalarının yaygınlaşması ve özellikle oyunlar 3D ses kullanımını hızlandırıyor.

Dünya müzik sektörünün ana gelir kaynağı haline gelen streaming uygulamalarında müzik dinlemek giderek daha zevkli hale geliyor. Servis sağlayıcılar ve yapım şirketleri kayıtların ses kalitesini arttıracak çalışmalar yapıyorlar.

Pandemi dönemi sorunlarını aşmak isteyen müzik sektörü canlı stream uygulamalarında sanal gerçeklik teknolojisini giderek daha yaygın biçimde kullanırken, bu konuda çalışan şirketler de hızla artıyor.

Zebr isimli uygulama şarkıların TikTok, Instagram, Twitch, YouTube ve Spotify gibi platformlardaki ifluencerlar ve içerik sağlayıcıları aracılığıyla tanıtılmasına imkan veriyor.