Teknoloji

Sinemalarda ve bilgisayar oyunlarında kullanılan Dolby Atmos Ses Sistemi müzik endüstrisi tarafından da giderek yaygınlaşmaya başladı.  

Spotify, müzik dinleme donanımını üretmeye başladı ve arabalar için ilk resmi ürünü “Car Thing” akıllı cihazını Amerika’da piyasaya sürdü.

Sony şirketinin, 360 Reality Audio android desteği için Google ile çalıştığı haberleri duyulmaya başladı.

Sarmalayan Teknoloji, 360 derece kullanımıyla gerçekliği genişleten veya yeni bir gerçeklik yaratan herhangi bir teknolojidir. Sarmalayan Teknoloji 360 teknolojisinden yararlandığından, kullanıcılar herhangi bir yöne bakarken içeriği görmeye devam edebilir.

Amaze VR isimli sanal gerçeklik şirketi, “Immersive” konserler düzenlemek için 9,5 milyon dolar fon buldu. 2020 yılında benzer şekilde fon arayan şirket 2,5 milyon dolar sağlamıştı. Yatırımcılar arasında K-Pop firması YG Entertainment’ta vardı.

Yemek siparişi ettiğimiz yerden, özgeçmişimizi paylaştığımız platformlara kadar sosyal medya ve daha geniş çerçevede çevrimiçi platformlarda kişisel verilerin sızdırılmasına ilişkin her gün yeni bir haber geliyor.

TikTok geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile, anlatım ve yaratıcılığa yeni bir boyut katacak birçok etkileşimli ve duyarlı müzik yaratıcı efektleri olan, yeni sarmalayıcı müzik yaratıcı efektleri hakkında bilgi verdi. Yeni efektler, gerçek zamanlı ve etkileşimli müzik işleme teknolojileriyle destekleniyor.

Yapay Zeka (YZ) ile insan arasındaki en büyük farkın sanatsal yaratım olduğu yönündeki görüşlerin anlamını yitirmesine neden olan örnekler hayatımızda yer almaya devam ediyor.

Dillon Francis Wave şirketinin teknolojisini kullanarak metaversede (Çoklu evren) Total Fiasco adını verdiği bir konser düzenledi. Dillon Francis konsere gerçek zamanlı hareketler yansıtan avatarı ile katıldı.

Twitter, konuşma odalarında android ve iOS kullanıcılarını eşit hale getirerek Clubhouse’un önüne geçti. Twitter’ın sesli sohbet oda özelliği Twitter Spaces ve Clubhouse arasındaki rekabet heyecanlı bir şekilde devam ediyor.