Teknoloji Zirvesi TechSummit Yapıldı

Musicweek tarafından gerçekleştirilen sanal teknoloji zirvesi etkinliği TechSummit 31 Mart’ta yapıldı. Zirvede bütün katılımcılar pandemi ile ortaya çıkan yeni kullanım biçimlerinin ve yeni teknolojilerin bir dizi yeniliklerle artarak müzik endüstrisine önemli katkılar sağlayacağı yönünde hemfikir oldular.

 

Canlı stream etkinliklerinden, müzik oyun beraberliğine ve yeni uygulamalara kadar müzik sektörünü etkileyecek pek çok konunun ele alındığı TechSummit’in en etkili oturumu, canlı streamlerin tartışıldığı oturumdu. Pandemi döneminde ortaya çıkan Drift gibi yeni platformlarla müzik endüstrisinde zaten var olan mevcut platformların temsilcileri bir araya gelerek, müzik endüstrisinin pandemi döneminde ivme kazanan yeni alanı canlı stream etkinlikleri üzerine konuştular.

 

Özellikle iptal edilen konserler ve canlı etkinlikler için bu dönemde devreye giren Drift, bu etkinliklere dair sanal çözümler üretti ve şimdiye kadar 150’den fazla ülkede düzenledikleri yaklaşık 15 etkinlik için milyonlarca bilet satışı gerçekleştirdi. Drift temsilcisi, Glastonbury Festivali ile işbirliği içinde gerçekleştirecekleri yeni bir sanal festivalin duyurusunu da yaptı. Sanat yönetmeni, kostüm, set tasarımcısı Kaye ise çalışmaları ile görselliği ve performans sanatını, müzik, ışık, ses ve video ile bir araya getirerek tamamen farklı dünyalar yarattığından söz etti ve Glastonbury Festivalin’den bazı sahneleri VR platformunda yeni görüntülerle birleştirerek canlı stream oluşturduğunu, bunun 4,3 milyon görüntüleme aldığını belirtti.

 

Ticketmaster, YouTube gibi zaten var olan platformlar iş modellerini hızlı bir şekilde yeni gelişmelere göre oluşturduklarını ve yeni işbirlikleri yaptıklarını ifade ettiler. Ticketmaster temsilcisi, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda tüketicilere ve endüstriye destek olmak için hızlı bir şekilde sanal etkinlik biletleme platformunu oluşturduklarını ve bu platformu geliştirdiklerini anlatırken, YouTube Asya ve Afrika temsilcisi YouTube’un canlı stream uygulamalarına hemen adapte olduğunu, canlı stream platformlarıyla işbirliği içerisinde oldukları için canlı streamlerin YouTube kanalından derhal yayınlanabildiğini belirtti ve sanatçıların gelir elde etme modellerinde iyileştirmelere gittiklerinden söz etti.

 

Canlı streamlerle ilgili işin teknoloji kısmında ise ses teknolojilerinin canlı streamler için son derece önemli olduğu, pahalı ve yüksek kalite teknolojilerin kullanıldığı ve bu konserlerin hayranların dahil olduğu ve eğlenebildiği üst düzey bir prodüksiyon olduğu ifade edildi. Canlı streamler için teknoloji hizmeti sunan MQA’nın temsilcisi, live stream arkasında iki önemli unsurun olduğu üzerinde durdu. Sesin yüksek çözünürlükte olmasının önemine vurgu yaparak teknolojinin ötesinde promosyon ve keşfetme unsurları ile bu uygulamaların medyanın diğer formlarında ve farklı platformlarda geçerli olabilmesinin son derece önemli olduğunu ifade etti.

 

Bütün konuşmacılar gelecekte hibrid modellerin geliştirilebileceği ve canlı streamlerin kesinlikle yeni gelişmelerle ilerleyeceği görüşünde hem fikirdi. Pandemi sayesinde müzik endüstrisinin teknoloji adaptasyonunu hızlı bir şekilde yaşadığı belirtildi.

 

Roblox ve Warner Music’in de yer aldığı oyunlarla müzik işbirliğine ilişkin oturumda konuşmacılar oyun müzik işbirliğinin aslında pandemi öncesinde başladığı, pandemi ile birlikte yeni bir sürece girdiği ve hızla geliştiği konusunda fikir birliğine vardılar. Warner Music temsilcisi bu sanal konserlerden ilki olan Marshmello ile salgından önce Fortnite’da bir perfomans gerçekleştiğini, Travis Scott’un Fortnite performansının ise 2020 Nisan ayında gerçekleşmesine rağmen, planlamanın çok önceden başladığını belirtti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Uluslararası Webinar: İcracı Sanatçıların Fikri Hakları ve Wipo Pekin Anlaşması

 

Warner temsilcisi salgın nedeniyle yeni gelir akışlarının önem kazandığını söyledi ve müzik ile oyun arasındaki kesişme noktasında meydana gelen ilginç entegrasyonun uzun bir geçmişi olduğuna dikkat çekti.

 

Diğer endüstrilere göre müzik endüstrisinin daha yaratıcı olduğunu söyleyen Roblox temsilcisi ise insanların oyunlardan ve interaktif eğlenceden oluşan paketlerle ilgilendiklerini söyleyerek Roblox’un kendisini “Hyper social interactive entertainment” olarak tanımlayarak bunu güçlendirdiğini ve bunun ağırlıklı yeni nesile hitap ettiğini belirtti. Bu dönemde gerçekleştirdiği yeniliklerden ve etkinliklerden de söz eden Roblox, bu dünyanın müzik endüstrisi için kaçınılmaz bir fırsat olduğunu ileri sürerek sürdürülebilir bir ekosistemi de oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

 

NFT’lerle ilgili bir soruya Warner Music temsilcisi NFT’lerin gelişimiyle ilgili olarak bunun tamamen yeni bir panel konusu olması gerektiği, halen bu konuda nasıl bir ilerleme olacağının dikkatli izlendiği, NFT’lerin yapımcılar ve sanatçılar için yeni bir gelir kaynağı olabileceği ancak bunun tüketiciye yüklenilmeden sağlanması gerektiğini söyledi.

 

Yeni gelir artırıcı modellerin neler olabileceği konusunda konuşmacılar interaktif ve katılımcı modeller üzerinden gelir modeline doğru bir geçişin olabileceğini ifade ettiler. Roblox temsilcisi Tencent’ten örnek vererek gelirlerinin % 30’unun streaming gibi uygulamalardan, % 70’inin ise sosyal eğlence modellerinden geldiğini belirtti.

 

BAFTA ödüllü, interaktif müzikler üreten müzisyen Brain ise müziklerin oyunlar için ve interaktif uygulamalar için son derece önemli olduğunu ve bu gibi uygulamalar için müzikleri oluşturmanın çok zaman aldığını ifade etti.

 

Başka bir oturumda Melody VR ve Napster işbirliği sonrasında Napster Group adını alan yeni platform ile ilgili bilgiler veren Napster Group’tan Steven Hancock, Melody VR’ın kuruluşunu ve Napster’ın geçmiş yaklaşımı sonrasında değişimini anlattı.  Tamamen streaming iş modellerine yöneldiklerini ve müzik fanları için gelecekte çok farklı yenilikler üzerine çalıştıklarını ifade etti. Platformda 2D-360 derece VR müzik stream edilebileceğini, çok geniş kapsamlı bir repertuarın ve dünya çapında bir gelişmenin sağlanacağını, fiziki-dijital bilet satışından, sanatçı ürünlerinin 2D mağazalarından alınabildiği bir platformu geliştirmek için çalıştıklarını ve yakın zamanda bu çalışmalarla ilgili duyuru yapacaklarını  anlattı.

 

Hak sahipleri, büyük müzik yayıncıları, meslek birliklerinin bir araya geldiği oturumda ise gerçek zamanlı satış ve streaming bilgileri üzerinden veri tabanlarının oluşturulmasının önemi üzerinde duruldu ve mevcut sistemler üzerine konuşuldu.

 

Kapanış oturumunda ise TikTok İngiltere müzik operasyonları başkanı Paul Hourican Tech Summit’e yaptığı sunumla TikTok’un müzik endüstrisindeki önemi üzerinde durdu. Sunumunda Hourican TikTok’un sanatçılara fırsat sunduğuna, dijital platformlarda streaming sayılarının ve grafik başarılarının artmasına yardımcı olduğunu söyleyerek sanatçılar, yapım şirketleri ve diğer hak sahiplerinin ayrılmaz bir ortağı olduğunu ifade etti.

 

Fotoğraf: Maxim Hopman