Teknoloji Devleri Metaverse Dünyasında

Pandemi dönemi çevrimiçi teknolojilerin gelişim hızını arttırırken dünya teknoloji devleri metaverse alanına yatırımlarını arttırıyor.

 

Metaverse günlük hayatta çok yaygın bir sözcük değil ama teknoloji dünyasına gireli hayli zaman oldu. Meta (ötesinde) ve universe (dünya) sözcüklerinin birleşiminden oluşan bu sözcük sanal alemde istikrarlı bir ortamda, tüm teknolojileri kullanarak gerçekleştirilen oyun, iş, sosyal yaşam vb. etkinlikleri ifade ediyor.

 

Henüz çok yaygınlaşmamış gözükse de bu alanda yatırımlar hızla artıyor. Şirketler kendilerini bu alanda konumlandırmaya çalışıyorlar. Facebook CEO’su Zuckerberg bir konuşmasında 16 kez sözcüğü kullanıp şirketinin bu dünyanın bir parçası olduğunu söylüyor. Intel, Unity Software, Microsoft 2020’den beri bu sözcüğe referans veriyor.

 

Çin’in devasa teknoloji şirketleri de geride kalmıyor. Tencent metaversenin öncüsü olarak bilinen Roblox ile işbirliği yapıyor. Roblox’u Çin’de başlatmak için lisans anlaşması yaptılar.

 

Tencent’in rakibi olan ByteDance ise Roblox’un rakibi olan Reworld’e 16 milyon dolara yakın yatırım yaptı.

 

Nesnelerin interneti (IoT) cihazlarıyla tanınan Xiaomi, arttırılmış ve sanal gerçeklik ve bulut oyunları da dahil olmak üzere ekosistemini geliştiriyor.

 

Bir sosyal medya platformu olan Soul, gençler için bir metaverse oluşturmayı planlıyor.

 

RCT AI, kendi sanal dünyasını oluşturmak için AI tarafından oluşturulan içeriğe güveniyor.

 

Metaverse sadece bir oyun ve sadece eğlence odaklı değil. Aynı zamanda sosyalleşme, ders çalışma, çalışma, alışveriş yapma, drama, sergi, spor izleme ve hatta yatırım ve finansal yönetim için bir dizi uygulama senaryosu içeren bir platform, paralel bir dijital dünya. Bu nedenle mevcut şirketlerin tek başına bu alanın ihtiyaçlarına cevap vermesi mümkün gözükmüyor. Önümüzdeki dönemde işbirliklerinin artmasını beklemek yanlış değil.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Facebook Canlı Sohbet Odası Hotline’ı Denedi