Teknoloji Devleri ABD Kongresi Önünde İfade Verecek

Musicweeks haberine göre Amazon, Apple, Facebook ve Google CEO’ları ABD Kongresi önünde tekelciliklerine ilişkin şüpheler nedeniyle ifade verecekler. Dört CEO da Meclis Yargı Komitesi önünde ifade vermeyi kabul etti ve benzeri görülmemiş bir adım attı. Tim Cook, duruşmaya katılımını onaylayan son kişi.

 

Temmuz ayı sonunda yapılması planlanan duruşmanın yüz yüze mi sanal ortamda mı gerçekleşeceği henüz belli değil.

 

Mark Zuckerberg (Facebook), Sundar Pichai (Google) ve Tim Cook (Apple) daha önce ABD Kongresi önünde ifade vermişlerdi. Ancak Jeff Bezos (Amazon) bu duruşma ile ilk kez kongre karşısında olacak.

 

Meclis Yargı Komitesi, Haziran 2019’da Amazon, Apple, Google ve Facebook’a yönelik bir antitröst incelemesi yaptığını duyurmuştu. CEO’ların ifadeleri Meclis soruşturmasındaki son adımlardan biri olacak. Soruşturma sonucunun dijital manzarada ve pazarın çalışma biçiminde ciddi bir değişikliğe yol açabileceği ve büyük olasılıkla dev tekellere yönelik düzenlemelerin gelmesine neden olabileceği yorumları yapılıyor.

 

Meclis Antitröst Alt Komite Başkanı David Cicilline, dijital pazarların “düzgün çalışmadığını” söyledi ve rekabet eksikliği suçlamasında bulunarak etkili bir mevzuatın yeni start-up firmalarının büyümesine imkan vermesi gerektiğini belirtti. Meclis soruşturmasının yürütme eylemleriyle sonuçlanması çok muhtemel olmasa da federal ve eyalet düzenleme kurullarının soruşturmaları böyle bir sonuç doğurabilir. Adalet Bakanlığı’nın rekabete aykırı uygulamalar konusunda Google’a karşı potansiyel bir davaya yakın olduğu söyleniyor. Apple AB’de antitröst iddialarıyla uğraşırken FTC (Federal Ticaret Komisyonu) Facebook’u araştırıyor.

 

Hatırlanacağı üzere 16 Haziran’da Avrupa Birliği Komisyonu Apple’ın uygulama geliştiricilere uyguladığı kurallar nedeniyle antitröst soruşturması başlatmıştı.

 

Konu ile ilgili haber linki: https://muzikanaliz.com/applea-karsi-resmi-antitrost-sorusturmasi/

 

Ayrıca Avrupa Birliği Komisyonu soruşturması sonrasında ABD Adalet Bakanlığı da Apple’ı mercek altına almış, Google ve Facebook için de antitröst soruşturmalarını başlatabileceği de söylenmişti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sinema Sektörünün Desteklenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik

 

Fotoğraf: Morning Brew