Streaming Uygulamaları Ses Kalitelerini Arttırıyor

Dünya müzik sektörünün ana gelir kaynağı haline gelen streaming uygulamalarında müzik dinlemek giderek daha zevkli hale geliyor. Servis sağlayıcılar ve yapım şirketleri kayıtların ses kalitesini arttıracak çalışmalar yapıyorlar.

 

Ses kayıtlarının CD kalitesinde olması zaten alışılmış bir şeyken Amazon yaptığı açıklamayla “CD’den İyi” müzik sunacağını duyurdu. Universal ve Warner ile yaptığı anlaşmalar sonrasında binlerce albümü Ultra HD formatına dönüştüreceğini belirten Amazon 24 bit ve 192 kHz değerinde kayıtlar sunacağını söyledi.

 

3D kayıtlar da gündemde olan yeni bir uygulama. Amazon Eagles, Elton John, Linkin Park, Tom Petty, Ariana Grande, Jon Pardi, Shawn Mendes, Lady Gaga, Lil Tecca, Selena Gomez, Post Malone gibi isimlerin kayıtlarını 3D olarak düzenlendiklerini duyurdu.

 

Bu girişimler sadece Amazon ile sınırlı değil. Eylül ayı sonlarında Spotify tarafından yapılan bir patent başvurusu  3D ses ile reklam uygulamalarını birleştirmeyi hedefliyor. Diğer yandan Sony tarafından geçen yıldan beri geliştirilmekte olan yeni nesil ses formatı olan 360 Reality Audio var.

 

Sony tarafından geliştirilen bu yeni format sesin her yönden gelmesini sağlıyor ve şu anda sınırlı sayıda albüm için kullanılıyor. Sony bu konuda Deezer, Amazon ve Tidal ile işbirliği yapıyor.

 

Fotoğraf: Thom Bradley
İlginizi Çekebilecek Yazılar  2020 Yılının “Gerçeklik” Uygulamaları