Streaming Müzik Kullanıcılarının % 65’i Hesaplarını Paylaşıyor

Yapılan yeni bir araştırma müzik kullanıcılarının yaklaşık % 65’inin hesaplarına ilişkin kimlik bilgilerini paylaştığını, % 40’ının ise başkalarının kendi hesaplarına erişimlerini satabileceklerini gösteriyor.

 

Digital Music News’ta yer alan habere göre Red Points tarafından yayınlanan bir çalışma, 2021’de kimlik bilgisi paylaşımının ne kadar yaygın olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle, Spotify ve Netflix, hesap paylaşım uygulamalarını engelleme çalışmalarına başladı. Hesap paylaşımının 2024’te video streaming hizmetlerine 12,5 milyar dolara mal olabileceği ve de bu zararın bir kısmının tam rakamı bilinmese de müziğe ait olacağı tahmin ediliyor.

 

Hesap paylaşımı en çok video streaming siteleri arasında yaygın, ancak müzik, oyun ve genel yazılımların tümü de bu konunun mağdurları arasında yer alıyor.  Yapılan ankete göre; eğlence kullanıcılarının % 70’i, müzik dinleyicilerinin % 65’i, oyuncuların % 59’u, yazılım kullanıcılarının da % 52’si kendi hesaplarına ilişkin kimlik bilgilerini paylaşıyorlar.

 

Ankete göre hesap paylaşımında bulunan   bir kişi giriş bilgilerini en az iki ila üç kişiyle paylaşıyor. Katılımcıların % 56’sı iki ila üç kişiyle paylaşımda bulunurken, % 30’u dört ila beş kişiyle paylaşımda bulunuyor.

 

Ankette, katılımcıların şu anda herhangi bir hizmet için başka birinin bilgilerini kullanıp kullanmadıkları soruldu. % 51’i evet cevabını verdi ve bunlardan % 93’ü o hesaba erişim için ödeme yaptığını itiraf etti. Kimlik bilgilerini paylaşanların % 86’sı bunu arkadaşları ve ailesiyle yaparken, % 58’i giriş bilgilerini çevrimiçi olarak satın aldığını söyledi.

 

Çoğu abonelik servisinin hizmet şartlarına aykırı olarak, kullanıcılar hesap kimlik bilgilerini hane halkı olmayan akrabaları veya yakın arkadaşları aracılığıyla elde ediyor.

 

Kimlik Bilgisi Paylaşımının Yapıldığı Yerler

 

  • Sosyal Medya            – Doğrudan mesaj yoluyla hesapların % 65’i satın alındı
  • E-Ticaret                    – % 64 eBay üzerinden satın alınan hesaplar
  • Pazar yerleri              – % 56’sı başka bir yerden hesap satın aldı
  • Şifreli Uygulamalar  – % 56’sı bir Telegram veya Signal kanalı üzerinden satın alınan hesaplar
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Apple Music Sanatçılara Spotify'dan Daha Fazla Ödediğini Söylüyor

 

Ankete katılanların % 66’sı gelecekte hesaplarına ilişkin kimlik bilgilerini paylaşma olasılıklarının yüksek olacağını kabul etti. Ankete katılanların % 28’i hesaplarına erişimi çevrimiçi olarak başkalarına satmayı düşüneceklerini söyledi.

 

% 63’ü paylaşılan erişimler için ödeme yapmayı düşüneceklerini söyledi (yani, bu hesabı paylaşarak yeni bir hizmete abone olmayı).

 

Fotoğraf: Boitumelo Phetla