StreamElements’ten Streaming’in Son Durumu

StreamElements ve Rainmaker.gg tarafından hazırlanan rapora göre 2021 Ocak ayında stremingde  Twitch ve Facebook Gaming yüksek rekorlar kırdılar, Rust zirveye yükseldi ve müzikle entegre uygulamalar büyümeye devam ediyor.

 

Twitch, video izlemede, 2020 Ocak ayına göre % 117 artış gösterdi ve 941 milyon saatlik video izlenmesinden 2 milyar saatlik video izlenmesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini yakaladı. Facebook Gaming ise 2020 Ocak ayına göre % 118 artışla 201 milyon saatlik video izlenmesinden 493 milyon saatlik video izlenmesine ulaştı. Artış bir önceki aya göre % 13.

 

Twitch’de gerçekleşen izlenme sayısına göre ilk 10 içerisinde ağırlıklı “sadece oyun”lar yer alıyor. Oyunları aşarak birinci sıraya yerleşen ise 242 milyon saatlik izlenme ile 18. sıradan 1.sıraya yükselen “Just Chatting” oldu. 2013’te sahneye çıkan “Rust” ise 189 milyon izlenme saati ile ikinci sırada yer aldı.

 

Just Chatting                                                     : 242 milyon

Rust                                                                        : 189 milyon

League of Legends                                         : 163 milyon

Escape From Tarkov                                      : 108 milyon

Fortnite                                                                 :   91 milyon

Call of Duty Warzone                                      :   75 milyon

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Sony Music Entertainment AWAL’ı Satın Aldı, Yankısı Büyük Oldu

Minecraft                                                             :   74 milyon

Grand Theft Auto V                                         :   71 milyon

Counter-Strike Global Offensive              :   58 milyon

FIFA 21                                                                   :   54 milyon

 

Araştırmanın asıl ilgi çekici yanı ise Twitch’in “Sadece oyun” kimliğini kaybediyor olması ve müzikle entegre uygulamaların artık ilk 20 içerisinde yer alıyor olması.

 

Ocak 2021’de müzik, 24 milyon saatin üzerinde izlenme oranıyla bugüne kadarki en üst seviyesini yakaladı. Ocak 2020’de ortalama izlenme saati sadece 4,6 milyondu ve yıllık bazda % 428 oranında artış gösterdi. Farkın büyük ölçüde pandemiden kaynaklandığını söylemek yanlış olmayacaktır. Canlı mekanların kapatılması ile Twitch, hayran gruplarının idolleriyle etkileşime girme becerilerini dikkate alarak canlı uzaktan performansları ve diğer sanatçı odaklı içerikleri ön plana çıkardı.

 

Twicth’in müzik kategorisinde ilk 10 listesinde yer alan uygulamaları ise şöyle; Insomniac, Abracadabra, ASOT, DesertHeartsRecords, ClubHouse_Global, Sintica, BeatportOfficial, Crown, Monstercat, Behind The Rhyme.

 

Öte yandan streamerlar arasında xQcOW, 2020 Twitch listelerinin zirvesinde. Önceki yıllarda ağırlıklı İngilizce yayın yapan streamerlar yerine bu yıl ilk on arasında İngilizce dışında Almanca, Portekizce, İspanyolca yayın yapan streamerlar yer alıyor.

 

Fotoğraf: ELLA DON