Stream Manipülasyona Karşı Mücadele: Brezilya

IFPI dün kendi sitesinden yaptığı basın açıklaması ile, Brezilya Ulusal Grubu Pro-Música Brasil ile Brezilya’daki stream manipülasyon sitelerine karşı başarıyla sonuçlanan bir dizi girişimini ve bunların sonucunda, önde gelen turbosocial.com.br sitesi de dahil olmak üzere birden fazla sitenin müzik streaming manipülasyon hizmeti vermeyi bıraktığını duyurdu.

 

Stream manipülasyonu, dijital müzik streaming hizmetlerinde gerçek dinlemeyi temsil etmeyen yapay “çalmaların” oluşturulmasını içeriyor. Bu tür manipülasyonlar, istatistiklerin ve   streaming hizmetlerinden yapılan telif hakkı ödemelerinin doğruluğunu baltalıyor.

 

Açıklamaya göre Pro-Música Brasil, Brezilya korsanlıkla mücadele kuruluşu APDIF ve Brezilya polisinin koordineli çalışması sonrasında Turbosocial.com.br tüm müzik stream manipülasyon hizmetlerini kaldırdı. Bağlı birkaç site de müzik stream manipülasyon hizmetlerini vermeyi durdurdu ve gelecekte herhangi bir müzik stream manipülasyon hizmetini yeniden başlatmaktan imtina edeceğini kabul etti. Turbosocial.com.br’ye bağlı ve hizmeti durduran siteler şöyle: social10.com.br, paineldecurtidas.com.br, instaautomatico.com.br, Curtisface.com.br, conseguirseguidores.com, www.instacurtidas.com.br.

 

Öte yandan Turbosocial.com.br ile ilgisi olmayan altı site ise, Pro-Música Brasil ve APDIF’ten aldıkları ihtarlar nedeniyle müzik stream manipülasyon hizmetlerini geri çekti. Bu siteler şöyle: mpulsioneme.com, shopmmarketing.com, gramsocial.com.br, igmidias.com, infinitegrowmarketingdigital.com, boommarketingdigital.com. Yedinci bir site ise, hizmetini gönüllü olarak kaldırdı.

 

IFPI CEO’su Frances Moore şunları söyledi: “Brezilya’nın canlı ve stream odaklı müzik pazarı, sanatçılar ve hayranları için müziği paylaşmaları ve dinlemeleri için giderek daha heyecan verici çeşitli fırsatlar sunuyor. Stream manipülasyonunun, içerik oluşturucuları gelirden mahrum bırakarak ve tüketicileri yanıltarak bu gelişmeleri baltalamasına izin verilmemelidir”.

 

Pro-Música Brasil Direktörü Paulo Rosa şunları söyledi: “Bunlar, Brezilya’nın müzik camiası için olumlu gelişmeler ve ülkedeki stream manipülasyon sitelerine karşı başarılı eylemleri ilk kez gerçekleştiriyoruz. Polise bu davalarda gösterdikleri çalışma ve iş birliği için teşekkür ederiz.”

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Yargıtay 11. Hukuk Dairesi - Esas No: 2016/3715 - Karar No: 2017/5932

 

Bu eylemler, küresel kayıt endüstrisinin müzik akışı manipülasyonuna karşı yürüttüğü kampanyadaki son gelişmelerdir. Geçtiğimiz yıl IFPI, üye yapımcılar ve Pro Musica gibi ulusal gruplar stream manipülasyonunun tespiti, önlenmesi ve aynı zamanda pazardaki etkilerinin azaltılması amacıyla geniş çaplı bir endüstri koalisyonuna katılmışlar ve en iyi uygulama kurallarının olduğu bir bildiri imzalamışlardı.

 

Stream manipülasyonla ilgili diğer haberlerimiz için:

 

https://muzikanaliz.com/stream-manupilasyon-karsiti-mucadele-devam-ediyor/

https://muzikanaliz.com/streamingde-manupilasyona-hayir/

 

Fotoğraf: Tanner Boriack