Stadyumlardaki Sosyal Medya Paylaşımları İçin de Lisans Bedeli

Profesyonel Amerikan futbolu ligi NFL, telif hakkı ihlalleri nedeniyle müzik sektörü ile karşı karşıya geliyor. Müzik endüstrisi NFL’deki telif hakkı ihlallerine sıkı önlemler getirmeye hazırlanıyor.

 

Amerikan yayın kuruluşu CBS Sports, NFL’nin ek lisans sözleşmesi yapmasını amaçlayan bir ön analiz hazırladı.

 

Analize karşı açıkça konuşmasa da kısa bir açıklama yapan NFL İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı, yıllardır ünlü müzik şirketleri ile çalıştıklarını ve gelecekte de onlarla çalışmayı heyecanla beklediklerini belirtti.

 

Aslında NFL ile lisans sözleşmesi yapılmış olsa da, bu sözleşmelerin sadece stadyumlar için yapılmış olması ve buna karşın müziklerin sosyal medya paylaşımlarında, sporcu röportajlarında ve yayınların arka fonunda   yer alması anlaşmazlığa neden oluyor. Lisansın sadece stadyumlarda müzik çalınmasına ilişkin olarak verilmesi nedeniyle aynı müziğin sosyal medya veya diğer görsel medyada kullanıyor olması sorun teşkil ediyor.

 

Arka planda kullanılan müzikler daha önce sosyal medya platformu Twitch’de de söz konusu olmuştu. Twitch uygulamada arka planda kullanılan müzikler nedeniyle uğranılan hak ihlalleri neticesinde DMCA’dan kaynaklı ihtarlar almıştı. Konuyla ilgili haberin detayları için tıklayınız.

 

Amerika’da, lisans sözleşmesi yapmış olmasına rağmen stadyumdan yayınlar ve izleyicilerin sosyal medya kullanımları nedeniyle ek lisans sözleşmeleri konusunda görüşmeler yapılırken Türkiye’deki lisans sözleşmelerine ilişkin duruma bakıldığında fikri haklar bilinci konusunda geri kaldığımız açıkça görülüyor. Statlarda çalınan müziklerle ilgili olarak kulüplerin neredeyse tamamı lisans almaktan kaçınıyor ve bu durumla ilgili bir dizi dava açılıyor. Son olarak stadyumlar için meslek birlikleri tarafından açılan davalarda hak sahiplerine tazminat ödenmesine karar verilmişti.

 

Fotoğraf: Free To Use Sounds
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Avrupa Birliği Adalet Divanı-Romanya-CirculGlobus Kararı