Spotify’ın Yeni Patent Başvurusu

Spotify, bu kez kullanıcılarına fiziksel ortamlarına göre müzik önermek için yeni bir “Gözetim/surveillance” patenti başvurusunda bulundu. Başvuruya konu olan patent Spotify’a kullanıcının davranışını, fiziksel çevresini ve kişisel ilişkilerini izleme olanağı veriyor.

 

Yeni başvuru kısa bir süre önce Spotify tarafından yapılan ve kullanıcılara ortam ve duygularına dayalı müzik önerilmesini sağlayacak konuşma tanıma patenti gibi sert tepkiler aldı. Bazı sanatçılar, Spotify’a bir mektup gönderdiler ve önerilen patentin tehlikeli olduğunu söyleyerek patenti mahremiyet ve insan haklarının ihlali olarak nitelendirdiler.

 

Spotify’ın Hukuk Baş Sorumlusu Horacio Gutierrez, Spotify’ın bu açıklanan teknolojiyi hiçbir üründe uygulamadığını ve uygulamayı planlamadıklarını ifade etti.

 

Digital Music News haberine göre Spotify, kendi bünyesindeki araştırma ve geliştirme ekiplerinin “Devam eden inovasyon döngüsünün” bir parçası olarak sürekli yeni teknolojiler tasarladığını ve geliştirdiğini söylüyor. Şimdi de bu döngü sonucunda, bir kullanıcının fiziksel özelliklerine dayanarak müzik öneren yeni bir gözetim patenti oluşturmuş gibi görünüyor. Böylece Amerikalı bir çiftçiye country müziğin önerilmesi veya 1983’te doğduğu belirlenen bir kişiye, 80’lerin hit şarkılarının önerilme olasılığı daha yüksek olacak.

 

Haber kaynağına göre Spotify, müzik önerilerini Facebook’un reklam önerileri gibi özelleştirmek istiyor. Hamile olup olmadığınızı, hamileliğinizin bitip bitmediği, annenizi yeni mi kaybettiğinizi bilmek istiyor. Bunlar, Spotify’ın müzik önerilerini dayandırmak istediği “Fiziksel veri özellikleri”.

 

Fotoğraf: dimitri.photography
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Abonelik Gelirleri Nasıl Paylaşılmalı?