Spotify’ın Genişleme Planı

Spotify’ın 22 Şubat’ta gerçekleşen “Stream On” etkinliğinde CEO Daniel Ek, stream servisinin 80 yeni pazara daha açılacağını duyurdu. Etkinliğin başlarında “Spotify’ın küresel ayak izini önemli ölçüde genişleteceğiz. Bu hareket ile Spotify dünya çapında yeni pazarlarda bir milyardan fazla insana ulaşacak” denildi.

 

Etkinlikte bu genişlemenin esas olarak Afrika, Asya ve Karayipler’de gerçekleşeceği söylendi. Şirket, bulunduğu toplam bölge sayısını 170’in üzerine çıkaracak. Bazı pazarlarda, daha az sayıda özellik ve katalog kullanılacak ve bu zamanla genişleyecek.

 

Şirket son dönemlerde ardı ardına yaptığı pazar genişletme çalışmalarıyla dikkat çekmekle birlikte, 1,2 milyar insanın yaşadığı Afrika’da Apple Music ve YouTube gibi rakiplerinin gerisinde kalmıştı. Spotify, bu yeni genişlemeden önce Afrika’da sadece beş ülkede mevcuttu. Nisan 2020’de Apple Music, 52 ülkeyi kapsayan genişleme kapsamında Afrika’da iki düzineden fazla ülkeye yayıldı ve toplam pazar sayısını 167’ye çıkardı.

 

Bugünkü etkinlik sırasında şirket ayrıca, yeni bir abonelik modelinin bu yılın sonlarında gündeme geleceğini duyurdu. Yıl sonunda sunulması planlanan Hi-Fi aboneliği muhtemelen daha yüksek bir fiyat noktasında sunulacak. Bu arada, Spotify For Artists 25 ek dilde kullanılır hale getirilecek.

 

Fotoğraf: Ravi Sharma
İlginizi Çekebilecek Yazılar  ABD’de Bağımsız Müzik Mekanlarına Destek