Spotify’dan Birinci Çeyrek Açıklaması

Spotify’ın 2021 birinci çeyrek rakamlarını 28 Nisan 2021’de açıklayacağını bildirmiştik. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre 2021’in birinci çeyreğinde aylık aktif kullanıcı sayısı, bir önceki çeyreğe göre 11 milyon daha artarak 356 milyonu buldu.

 

“Bu çeyrekte MAU sayısında oynaklık gördük, ancak 4. çeyrekteki üstün performans ve Covid-19’un devam eden etkisi göz önüne alındığında sonuçlar beklentilerimiz dahilindeydi” ifadesiyle başlayan açıklamada gelirlerin % 16 arttığı söyleniyor.

 

Bu çeyrekte öne çıkan önemli hususlar arasında ise 86 yeni pazarda başarılı bir lansman, 1,5 milyar dolarlık tahvil ihracı ve Betty Labs’ın (Locker Room yaratıcısı) satın alınması sayılıyor.

 

Açıklamaya göre 2021’in birinci çeyreğinde aylık aktif kullanıcı sayısı, bir önceki çeyreğe göre 11 milyon daha artarak 356 milyonu buldu. Bunların 208 milyonu reklam destekli, 158 milyonu da Premium aboneliklerden oluşuyor. Aylık aktif kullanıcıların % 34’ü Avrupa’da, % 24’ü Kuzey Amerika’da, % 22’si Latin Amerika’da bulunuyor. Premium aboneliklerin ise % 40’ı Avrupa, % 29’u Kuzey Amerika ve % 20’si Güney Amerika’da bulunuyor.

 

ABD, Meksika,Rusya ve Hindistan pazarlarında abone sayıları önemli artışlar gösterirken Latin Amerika ve Avrupa’da beklenenin altında kaldı.

 

Premium abonelikler ve reklam destekli hizmetlerden elde edilen toplam gelirler ise 2020 birinci çeyreğine göre % 16 oranında artarak 2,147 milyar avro oldu. Premium abonelik gelirleri bir önceki yılın çeyreğine göre % 14 artarak 1,931 milyar avroya ulaştı. Reklam destekli gelirler ise % 46 gibi güçlü bir artışla 216 milyon avroya ulaştı.

 

Premium kapsamında, birinci çeyrekte 4,12 € olan kullanıcı başına ortalama gelir “ARPU” bir önceki yıla göre % 7 oranında azaldı (ancak sabit kurla düşüş % 1).

 

Açıklamaya göre FX hariç tutulduğunda, karma ürün ARPU düşüşünün esas etkeni oldu. Bugüne kadar, 30’dan fazla pazarda Premium fiyatları artırıldı ve erken sonuçlara göre önemli bir etki göstermedi. Spotify 26 Nisan’da, Amerika Birleşik Devletleri (Aile Planı), Birleşik Krallık (Öğrenci, Aile ve İkili Planlar) ve Brezilya (Tam Portföy) dahil olmak üzere 12 pazarda fiyat artışlarını duyurdu.

 

Reklam destekli gelirlerin, FX’in etkisi hariç tutulduğunda, tüm bölgelerde bir önceki yıla göre çift haneli büyüme oranlarıyla, tahmin edilenden daha iyi bir performans sergilediği belirtilen açıklamaya göre; reklam destekli gelirdeki artış, Podcast ve Programatik kanallardan geldi.

 

Spotify Ad Studio’un da önemli bir büyüme sergilediği duyuruldu. Amerika’da Spotify Ad Studio’da podcast envanteri reklam satın alma beta testine başlandı. Nisan ayında ise, ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve Almanya’dan “Streaming Reklam Ekleme” (“SAI”) Avustralya ve İsveç’i de kapsayacak şekilde genişletildi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Verilerimiz İşleniyor

 

Spotify’ın brüt kar marjı birinci çeyrekte % 25,5 olarak saptandı. Birinci çeyrekte Premium Brüt Kâr Marjı 42 baz puan düşüşle % 27,9 oldu ve Reklam Destekli Brüt Kar Marjı ise birinci çeyrekte 1.100 baz puan artışla % 4,4 oldu.

 

Spotify’ın faaliyet giderleri ise birinci çeyrekte beklenenin altında gerçekleşerek % 9 artışla 534 milyon avro oldu.

 

Ürün ve Platformlarla ilgili açıklamalar kısmında Locker Room’un yaratıcıları Betty Labs’ı satın alındığını belirterek bu satın alma ile gelecekteki ses formatlarının oluşturulmasına yönelik çalışmaların hızlandırılacağı ifade edildi.  Locker Room’un çeşitli spor, müzik, kültürel programlar dahil farklı alanlarda etkileşimli içeriklerle daha geniş bir içerik oluşturucu ve hayran yelpazesi için geliştirilmiş bir canlı ses deneyimine dönüştürülmesi ve genişletmesinin planlandığı belirtildi.

 

Dinleyiciler, hayran ve içerik oluşturucuların hizmetlerden daha kolay faydalanabilmelerini sağlayabilmek için çeşitli yenilikler peşinde olduklarını ifade eden Spotify, daha fazla kitleye ulaşabilmek için de mobil uygulamada da 36 yeni dilin (toplam 62) daha yer alacağını söyledi.

 

Birinci çeyrek sonrası uygun ABD kullanıcılarının Car Thing uygulamasından faydalanabildiklerinin de anlatıldığı açıklamada ayrıca bugün haberini yaptığımız Facebook’la entegre Mini Player’ı başlattıkları da yer alıyor.

 

İki yönlü pazar

 

Açıklamada sponsorlukların güçlü bir büyüme gösterdiği ve sanatçılar ile yapım şirketleri için yeni çıkan pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası haline geldiği ifade edildi. Birinci çeyreğin sponsorluklar için şimdiye kadarki en büyük çeyrek olduğu belirtildi ve geçen çeyrekte kampanya hacminin üzerinde % 11 ve yeni müşterilerde ise dördüncü çeyreğe göre % 10 artış olduğu söylendi. Sponsorlukların Avustralya ve Yeni Zelenda denemeleriyle genişletilmesi ve geliştirilmesi planlanıyor.

 

Öte yandan sanatçıların Spotify’da yeni kitlelere daha iyi ulaşmasını sağlayan küçük bir label grubuyla Discovery Mode adlı yeni bir ticari aracın test edildiği de duyuruldu. Kariyerlerinin herhangi bir aşamasındaki sanatçılar tarafından erişilebilir olmasını sağlamak için, bu araç için herhangi bir ön ödeme gerekmiyor. Bunun yerine labellar ve hak sahipleri bu hizmetin sağlanması için, kişiselleştirilmiş dinleme oturumlarındaki streamlere, promosyon kayıt telif ücreti ödenmesini kabul ediyor.

 

Sanatçılara yapılan ödemelere değinilmeyen açıklamada Spotify’ın şarkı sözü yazarları, yapımcılar ve editörlerin yeni küresel evi olarak adlandırdığı Noteable’ı başlattığı bilgisi de yer aldı.

 

Açıklama için tıklayınız.

 

Fotoğraf: Mert Kahveci