Spotify’da Yenilikler

Stockholm merkezli Spotify’da birtakım yenilikleri mevcut. Öncelikle Spotify’ın resmi olarak 6 pazara daha giriş yaptığını açıklayalım.

 

Spotify, Kamboçya ve Uganda da dahil olmak üzere 80’den fazla ülkede çıkış yapma planlarını açıklamıştı. Platform şimdi resmi olarak altı pazara daha ulaştı: Irak, Libya, Tacikistan, Venezuela, Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti.

 

Spotify’ın hem ücretli hem de reklam destekli sürümlerini kapsayan bu genişleme ile platformun yaklaşık 184 ülkede erişimi var. Spotify’ın erişme açıldığı yeni ülkelerde toplam nüfus 180 milyondan fazla. Hizmetin reklamsız versiyonu Venzuela’da ayda 5,99 ABD doları, Tacikistan’da ayda 4,99 ABD doları, Irak’ta yaklaşık 3,09 ABD doları (4,500 IQD), Kongo Cumhuriyeti ve Libya’da ise ayda 2,99 ABD doları olacak.

 

Öte yandan Spotify, ücretsiz ve ücretli kullanıcılar için gerçek zamanlı şarkı sözlerini dünya çapında kullanıma sunuyor. Bu özellik daha önce yalnızca sınırlı sayıda ülkede mevcuttu. Bu dönemde Spotify “Musixmatch” uygulaması ile entegre çalışıyordu. Spotify, bu yeniden gündeme gelen özelliği için şimdi Genius ile ortak çalışıyor. Daha önce 26 ülke ile sınırlı olan eş zamanlı şarkı sözü uygulaması Spotify’ın bulunduğu her yerde ücretsiz ve ücretli kullanıcılara dünya çapında sunuluyor. Genius uygulaması iOS ve Android’de mevcut.

 

Spotify’ın diğer bir yeniliği ise birisini engelleme özelliğini kullanıma sunması oldu. Spotify nihayet, hangi müzikten hoşlandığınızı görmek için kullanıcıların çalma listelerine erişmesini veya hesabın takip edilmesini engelleme özelliğini ekledi. Can sıkıcı takipçilerden kurtulmak için daha önce müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek gerekiyordu. Şimdi masaüstü ve mobil cihazlardan engellenebiliyor.

 

2019’da Spotify, kullanıcıların belirli sanatçıları engellemesine izin vermek için “Bu sanatçıyı çalma” seçeneğini eklemiş, kullanıcıları engellemeyi getirmemişti. Engelleme özelliği bu hafta içerisinde işlevsel hale geliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  300 Entertainment’in WMG'ye Satışı Yakın

 

33 yeni ülkede ise Spotify küresel içerik oluşturuculara podcast üyeliği olanağı sunuyor. Üyelik fiyatları aylık 0,49 ABD doları ile 150 ABD doları arasında değişiyor. Spotify ayrıca, içerik oluşturucuların dinleyiciyle doğrudan ilişki geliştirmeleri için takipçilerinin iletişim bilgilerinin bir listesini indirmelerine olanak tanıyor. Spotify’da podcast abonelikleri artık Avustralya, Yeni Zelanda, Hong Kong, Singapur, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere’de geçerli olacak. Kanada, Almanya, Avusturya ve Fransa’da ise önümüzdeki hafta geçerli olacak.