Spotify ve Universal Anlaştı

Çeşitli yayın organlarında yer alan haberlere göre, Spotify ve Universal Music Group (UMG) yeni, çok yıllık küresel lisans sözleşmesi  yaptı. Anlaşma sadece lisans verilmesiyle sınırlı değil ve Spotify’ın “iki yönlü” stratejisinin kullanımını da içeriyor.

 

Spotify ve Warner Music Group, Nisan ayında yeni bir küresel lisans anlaşması yaptığını açıklamıştı. Indie lisansörü Merlin de bu yılın başlarında sözleşmesini yenilemişti.

 

İki veya üç yıllık olduğu tahmin edilen anlaşma sadece UMG repertuarının Spotify tarafından kullanılması için lisans vermekle sınırlı değil. Spotify tarafından uzun süredir gündeme getirilen “iki yönlü” Pazar stratejisini de kapsıyor. İki yönlü Pazar stratejisi Spotify’ın abonelikler ve reklamlardan elde ettiği gelire, sanatçıların tanıtım ve hayranlarına ulaşma çabalarından elde edeceği gelirleri de eklemesi imkanı veriyor.

 

Bu strateji gerek majörler gerek bağımsız firmalar tarafından şüpheyle karşılanmış ve esas olarak Spotify’ın lisans ödemelerini azaltma girişimi olarak algılanmıştı.

 

Anlaşmayla ilgili açıklamalarda bu stratejinin araçlarına gönderme yapılması tarafların mutabakata ulaştığını gösteriyor. Bu mutabakat ve CEO’lar tarafından dile getirilen işbirliğinin ne sonuçlar yaratacağı uzun vadede ortaya çıkacak.

 

Spotify ve UMG’nin CEO’larının yeni sözleşme hakkındaki açıklamaları şöyle:

 

Universal Music Group CEO’su Lucian Grainge, yapılan anlaşmanın tüm müzik ekosisteminin dünya çapında yeni kitlelere ulaşması yolunda UMG ve Spotify’ı her zamankinden daha uyumlu hale getirdiğini belirtti. Grainge: “İnovasyona ve müzik teknolojilerinin erken benimsenmesine olan bağlılığımız ve Spotify’ın ileri görüşlü araçların geliştirilmesindeki liderliği göz önüne alındığında, yeni ortaklığımız sanatçılarımıza Spotify’ın büyüyen platformundaki hayranlarla bağlantı kurmak için yeni ve güçlü fırsatlar sunacak. Birlikte çalışacak ekiplerimiz sanatçı odaklı girişimler yaratmak, stratejik market kampanyaları yapmak ve dünya genelindeki hayranlara yeni deneyimler sağlayacak önerilerde bulunmak amacıyla iş birliğimizi ve çalışmalarımızı hızlandırıp genişletecek.” diye ekledi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify, Apple Watch’ta Streaming Servisini Kısmen Başlattı

 

Spotify Ceo’su Daniel Ek: “Marquee’nin ilk denemelerinden Canvas gibi yeni denemelerin test edilmesine kadar Universal Music Group pazarlama araçlarımızın gelişimini şekillendirmede önemli bir ortak oldu. Bugünkü duyuru ile, bu erken aşama yenilik düzeyini artıracak, kariyerlerinin tüm aşamalarında sanatçılara yardımcı olmak için ortak vizyonumuzu ve ortaklığımızı daha da güçlendireceğiz. Pazarlama stratejimizin amacı Spotify’ın sanatçıları hayranlarla daha önce uygulanmamış bir ölçekte buluşturma imkanlarından yararlanmak ve sektöre yeni fırsatlar getirmektir. Birlikte dünyanın dört bir yanındaki sanatçılar için yeni araçlar ve teklifler oluşturmayı ve geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

 

Fotoğraf: Omid Armin