Spotify ve Sanatçılar Arasında Tartışma Sürüyor

Spotify ödemelerinin azlığı üzerinden başlayan tartışmalar devam ediyor. Müzisyenler ve Birleşik İşçiler Sendikası (UMAW) mart ayında Spotify binaları önünde gösteriler yapmıştı. UMAW Spotify’ın tutumuna ilişkin eleştirilerini sürdürüyor.

 

UMAW tarafından yapılan açıklamada Spotify’ın kendilerinin ve dünyanın her yerinden daha iyi ödeme ve muamele talep eden sanatçıların meşruiyetini kabul etmesinden memnuniyet duydukları ancak taleplerinin hiçbirinin karşılanmadığı belirtildi. Şirket, kendi inşa ettiği ve yaklaşık 70 milyar dolarlık değere ulaşmasını sağlayan sisteme ilişkin olarak suçu başkalarına atmakla suçlandı.

 

“Şeffaflık istedik, ancak bu web sitesi yani Loud and Clear, Spotify’ın aboneliklere ve reklamlara ek olan gelir kaynakları, playlistler ve öncelik algoritmalarına ilişkin payola planları ya da majörlerle yaptıkları sözleşmelerinin şartları hakkındaki sorularımızın hiçbirini yanıtlamıyor” diyen UMAW şöyle devam etti: “Spotify’ın şarkı yazarlarının telif oranlarını düşürmek için mücadele etmekten vaz geçmesini talep ettik, ancak cevap alamadık. Ve tabii ki stream başına en az bir kuruş talep ettik. Şu anda 0,0038 ABD doları olarak hesaplanan bedelle ilgili daha fazla bilgi sağlamadılar”.

 

Tartışma devam edecek gibi gözüküyor.

 

Fotoğraf: Patrick Perkins
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify’ın Noteable Websitesi