Spotify ve Riot Games’in Ortaklığı

24 Ağustos’ta kendi basın odasından yaptığı açıklama ile Spotify, Riot Games ile “League of Legends (LoL)” için resmi ve münhasır ses streaming ortaklığını duyurdu.

 

Açıklamada bir MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) oyunu olan League of Legends’ın, dünyanın en büyük spor oyunu olduğu ve geçtiğimiz yıl, turnuvaların beş kıtada 37’den fazla şehirde düzenlendiği ve 2019 Dünya Şampiyonası Finali’nin ortalama 21,8 milyon dakika izleyici ile rekor kırdığı bilgilerine yer verildi ve resmi League of Legends film müziğinin Spotify’da ayda 4,8 milyondan fazla dinlendiği belirtildi.

 

Açıklamada bu anlaşma ile Spotify üzerinden verilecek hizmetlere de değinildi.

 

“Official League of Legends Esports Hub” adı altında oluşturulacak bir merkezde resmi League of Legends ve Road to Worlds 2020 çalma listeleri dahil olmak üzere oyuncular topluluğundan ilham alan yeni ve mevcut müzikler, podcast’ler ve çalma listeleri yer alacak.

 

Spotify ve Riot Games, birkaç yeni League of Legends podcast’i oluşturmak ve başlatmak için de çalışacaklar. Untold Stories: Top Moments From Worlds bunlardan bir tanesi. Bu sonbaharda gerçekleşecek 10. League of Legends Dünya Şampiyonası  öncesindeki 9 bölümlük serinin ilki olacak. Dinleyiciler, maçın önemli anları, kaydedilmiş röportajlar, oyun ses efektleri ve önemli oyuncularla yeni röportajlarla en iyi oyuncuları ve marşları duyabilecekler.

 

Spotify ayrıca hayranlara Dünya Marşı’nın oluşturulması aşamasında perde arkası bir bakış sunacaklarını da belirtiyor.

 

Riot Games Global Esports Ortaklığı Başkanı Naz Aletaha, “Müzik ve ses, sporumuzun ve oyunumuzun ayrılmaz bir parçası” diyerek, “bu yüzden hayranlarımıza League of Legends’ın nihai tezahürünün tadını çıkarabilecekleri başka bir platform sağlamak için Spotify ile iş birliği yapmaktan heyecan duyduklarını” belirtti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Asya’da Korsanla Mücadele

 

Global Tüketici ve Ürün Pazarlama Başkanı June Sauvaget ise, Riot Games ile ortaklıklarının, dünya çapında milyonlarca Spotify ve League of Legends hayranı için türünün ilk örneği bir ses evreni yaratacağını belirterek, “League of Legends’ın özel ve şimdiye kadarki ilk global ses hizmeti ortağı olarak, kullanıcılarımız için birinci sınıf bir ses streaming deneyimi oluşturmak suretiyle hem müzik hem de podcast’leri keşfetmeyi her zamankinden daha kolay hale getirmeyi planlıyoruz.” dedi.

 

Fotoğraf: Igor Karimov