Spotify, Müzikte Yükselen Arap Kadınlara Işık Tutacak

Spotify tarafından  yapılan açıklamaya göre yeni Sawtik uygulaması ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA)  bölgesinde müziğin şekillenmesinde önemli rol oynayan Arap kadın sanatçıları ön plana çıkartacak.

 

SAWTIK, Arapça’da “senin sesin” anlamına geliyor ve bu girişimle birlikte Spotify, bölgedeki kadın sanatçıların sesini duyurarak dinleyiciler ve yapımcılar tarafından keşfedilmelerini kolaylaştırmayı umuyor.

 

Spotify proje öncesinde Nielsen’le birlikte bölgede sanatçılar, dinleyiciler ve müzik uzmanlarını da kapsayan bir pazar araştırması yaptı. Ayrıca MENA merkezli müzik şirketlerine ayrı, anonim bir anket gönderildi. Sonuçlar, Spotify’ın manzarayı görmesine ve bu sanatçıların ihtiyaç duyduğu desteğin türünü daha iyi anlamasına yardımcı oldu.

 

Nielsen araştırmasına göre Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da, gelecek vaadeden kadın sanatçıların % 60’ı müzik alanında bir kariyer peşinde koştukları için kendilerini “damgalanmış” hissediyor. Sektörde ilerlemeyi tercih edenler ise yapımcı desteği bulmakta zorlanıyor. MENA merkezli müzik şirketlerinden gelen yanıtlara göre son 5 yılda kadın sanatçılar plak şirketlerinin sözleşmelerinin % 13’ünden daha azını oluşturuyor. Umut veren yan şu ki, aynı ankete göre plak şirketlerinin % 86’sı Arap kadın sanatçılara talep olduğu ancak bu yetenekleri bulmanın zor olduğu konusunda hemfikirler.

 

Orta Doğu ve Afrika’daki Spotify Tüketici Pazarlama Müdürü Lynn Fattouh , “Bir Arap kadın sanatçı olarak, müzik alanında kariyer yapmanın ne kadar zor olduğuna şahit oldum” diyerek “MENA müzik endüstrisinde daha kapsayıcı yaratıcı bir ekosistemi oluşturma yolculuklarının yeni başladığını ve bunların ilk adımlar, ilk eylemler olduğunu” belirtti.

 

Spotify Sawtik konusunda  büyük bir etki yaratmak için, her biri kadın sanatçıların şarkılarıyla başlayacak Arab X, Arap Hip-Hop gibi 18 çalma listesi ile kadın sanatçıların müzikal ve kültürel katkılarını vurgulayan bölgesel bir kampanya başlattı. Dinleyiciler bu kadın sanatçıları ayrıca Kahire, Kazablanka, Amman ve Riyad’daki dijital reklam panolarında görecekler.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Pandemi Günleri: Talebe Bağlı Videolar ve Netflix

 

Spotify bunun sadece başlangıç olduğunu söyleyerek gelecek birkaç ay boyunca kadın sanatçılara “Sanatçılar için Spotify” hakkında eğitim vereceklerini ve müziklerini pazarlamalarına yardımcı olacaklarını belirtti.

 

Fotoğraf: Agê Barros