Spotify Hisseleri Düşüyor Mu?

Spotify tarafından 2020 dördüncü çeyrek raporunun açıklanması sonrasında hisse senetleri 30 USD civarında kayba uğradı. Bu toplamda 5.2 milyar dolar kayıp anlamına geliyor.

 

Hisse değerlerinde yaşanan düşüşle ilgili çeşitli yorumlar yapılmakla beraber yakın geçmişin analizi yapıldığında, benzer dönemsel düşüşler yaşandığı ama uzun vadede değer kazandığı görülüyor. 2019 ve 2020 yılları Ekim aylarında da hisse değerlerinin düştüğü görülmekle birlikte Şubat 2020 de 154 USD olan hisse fiyatları 2021 Şubat ayında, belirtilen düşüş sonrasında 317 USD seviyelerinde. Bu da yıldan yıla 163 USD artış anlamına geliyor. Bir başka deyişle hisseler bir yılda % 105 oranında değer kazanmış durumda.

 

Amsterdam’da kurulu olan Guardian Fund isimli yatırım şirketi de Spotify hisseleri için olumlu düşüncelere sahip. Şirket Spotify’ın hisse değerinin 2030 yılında bugüne göre beş kat değer kazanacağı tahmininde bulunuyor.

 

Tahminin gerisinde Spotify’ın değişken giderlerin ağır bastığı maliyet yapısından sabit gider ağırlıklı bir yapıya dönüşmekte olduğu tespiti yatıyor. Spotify’ın streamlerinde majör müzik şirketlerinin payının düşmekte olduğu ve sabit ödemelerle anlaşılan podcast yayınlarının payının arttığı vurgulanıyor. Bu gelişmenin kısa bir süre sonra firmayı karlı hale getireceği ve bunun hisse fiyatlarında artışa neden olacağı tahmini yapılıyor.

 

Spotify’ın maliyet yapısını değiştirmeye yönelik adımlarına ilişkin bir çok haber MüzikAnaliz’de yer almıştı.

 

Fotoğraf: Maxim Hopman
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Covid-19 Avrupa’da Yaratıcı Sektörleri % 30 Geriletti