Spotify Hisseleri Düşüşte

2022 birinci çeyrek mali tablolarının açıklanması sonrasında Spotify hisseleri tekrar düşüşe geçti. 2021 Şubat ayında 364 dolar seviyelerini gören şirket şimdilerde 93,52 dolar ile dip yaptı.

 

Hisselerdeki bu düşüş teknoloji şirketleri ve tüketici platformlarındaki düşüşle paralel olsa da Spotify’a özel nedenler olduğu söyleniyor. İlk neden olarak şirketin brüt kar marjının düşmesi gösteriliyor. Her ne kadar düşüş % 25,5’den % 25,2’ye gibi çok düşük oranda olsa da şirketin uzun vadede hedeflediği % 30 seviyesinin çok altında kaldı.

 

İkinci olarak podcast reklam gelirlerinin beklenen artışın altında kalması. Bir önceki yıla göre artış % 31 oldu. Bu tablo podcastlere yapılan 1 milyar dolarlık yatırımı karşılamaktan uzak görülüyor.

 

Tüketici platformlarının genel ekonomik durumla bağlantılı olarak değer kaybetmeleri de üçüncü neden olarak belirtiliyor. Dördüncü neden ise Spotify’ın sanatçılara yaptığı ödemelerin düşük olduğu yönündeki süregelen eleştiriler. Bu eleştiriler şirketin itibarını olumsuz yönde etkiliyor. Apple ve YouTube gibi rakiplerin öne geçmesine neden oluyor.

 

Rusya operasyonlarının sona erdirilmesi süreci tetikleyen unsurlardan birisi olmuş gibi gözüküyor. Spotify’ın yıl sonunda ne durumda olacağını söylemek için henüz erken.

 

Spotify sadece hisse fiyatlarının düşüşü problemiyle karşı karşıya değil. Platformun sanatçılara daha düşük telif ücretini kabul etmeleri koşuluyla sağladığı tanıtım olanağı konusunda Kongre’de süren bir çalışma var. Bu uygulamanın bir çeşit “Payola” olduğu yönünde iddialar sürüyor.

 

Payola radyolarda ücret karşılığında şarkı çaldırmayla ilgili bir skandaldı. Bu kapsamda çalınan parçaların reklam niteliğinde olduğunun dinleyicilere duyrulması gerekiyor. Spotify’ın uygulamasında bu yok.

 

Fotoğraf: sgcdesignco
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Facebook, Mini Player’ı 27 Ülkede Piyasaya Sürüyor