Spotify Güney Kore Pazarına Girdi

Aralık ayında yaptığımız haberde Spotify’ın Güney Kore pazarına gireceğini duyurmuştuk. Spotify resmi olarak Güney Kore’de kullanıma sunuldu.

 

Spotify, Güney Kore’de iki abonelik seçeneği (Premium Bireysel ve Duo) sundu ve söz konusu paketlerin maliyeti sırasıyla 9.77 dolar (₩ 10.900) ve 14.65 dolar (₩ 16.350).

 

Güney Koreli müzik meraklıları kredi kartı bilgilerini girmeden bir haftalık ücretsiz Spotify denemesi başlatabilecekler. Haziran ayına kadar kredi kartı bilgilerini girenler ise üç aylık ücretsiz deneme alabilecekler.

 

Öte yandan yaklaşık 51,7 milyon nüfuslu ülkede müzik meraklıları, streaming hizmetinin reklam destekli sürümüne erişemeyecekler. Bu kararın alınmasında şirketin son açıkladığı 2020 gelir tabloları önemli bir rol oynamış gibi gözüküyor. Reklam gelirleri abonelik gelirlerinin yanında hayli sönük kalıyor. Son dönemde paralı abonelik sayısında artış olması ve Norveç’te başlatılan fiyatların yükseltilmesi operasyonunun başarılı ilerlemesi bu kararda etken olsa gerek. Kararın diğer önde gelen pazarlardaki operasyonları da etkileyebileceği diğer bir söylenti.

 

Spotify’ın Güney Kore pazarına yönelik bu stratejisini sürdürüp sürdürmeyeceği henüz bilinmiyor.

 

Fotoğraf: Ethan Brooke
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Warner’dan Yeni Büyüme Adımları