Spotify Fiyat Arttırma Politikasına Devam Edecek

Techcrunch haberine göre Spotify abonelik fiyatlarının arttırılması politikalarının devam edeceğini belirtti. CEO ve kurucu ortak Danel Ek 2020 üçüncü çeyrek gelirlerine ilişkin duyuru sırasında yeni bazı arttırımları planladıklarını söyledi.

 

Firma bazı ülkelerde bu uygulamayı başlatmış ve özellikle aile paketi fiyatlarında küçük artışlara gitmişti.

 

Danel Ek tarafından yapılan açıklamaya göre kullanıcı sayısını arttırma stratejisinden vaz geçilmiş olmamakla beraber özellikle olgunlaşmış pazarlarda fiyat düzenlemeleri yapılması düşünülüyor. Açıklamada bu pazarların nereleri olacağı ve zam oranları konusunda bilgi verilmedi. Artış gerekçesi olarak zenginleşen içeriğiyle beraber servis kalitesindeki gelişme gösterildi. Bu ifade ile yeni podcast uygulamaları kastediliyor.

 

Spotify geçen sene İskandinav ülkelerinde bunun ilk denemesini yaparak Aile Planı paketinde % 13 gibi bir artış yapmıştı. Geçtiğimiz aylarda Avusturalya’daki Aile Paketi fiyatını da 17,99 Avusturalya dolarından 18,99 Avusturalya dolarına çıkarmıştı.

 

Aile Paketi fiyatlarında artışa gidilecek ülkeler arasında Belçika, İsviçre, Bolivya, Peru, Ekvator ve Kolombiya bulunuyor.

 

Firmanın fiyat artışı politikasının nedenleri arasında zararın devam ediyor olmasının yanı sıra abone artışıyla gelir artışı arasındaki bağın kopması yatıyor. Bu kaçınılmaz olarak ARPU değerini düşürerek yatırımcılar ve hak sahiplerini tedirgin ediyor.

 

Genel değerlendirme Spotify’ın sistemli adımlarla zarar döngüsünü kırmaya yöneldiğini ortaya koyuyor. Bu adımlar arasında ”İki Yönlü Pazar” stratejisi ile müzik dünyasına sunulan analitik araçlardan gelir elde edilmesi, podcast ve sesli kitap vb. uygulamalar ile müzik dışındaki içeriğin arttırılarak ürün maliyetlerinin düşürülmesi, kullanıcı profillerinin daha detaylı belirlenerek reklam gelirlerinin arttırılması ve son olarak da zam yapılması yer alıyor.

 

Fotoğraf: Barbora Dostálová
İlginizi Çekebilecek Yazılar  YouTube Music'in Yeni Çevrimiçi Festivali #FoundryFest