Spotify/Apple Savaşı Sürüyor

Eylül başında Apple, Japonya Adil Ticaret Komisyonu’nu (JFTC) eleştirileri sonrasında aralarında Spotify’ın da bulunduğu bir çok firmayı kapsayan yeni iyileştirmelerini duyurmuştu.

 

Spotify’ın bu yeni açıklaması daha önce duyurduğu yılda bir milyon dolardan az kazanan firmaları kapsayan düzenlemelerine ek olarak geldi.

 

Bu yeni düzenlemelerin geri planında JFTC tarafından beş yıla yakın bir zamandır sürdürülen soruşturma yatıyor. Apple reader-app uygulamalarına yönelik bu yeni düzenlemelerin Kindle, Netflix ve Spotfiy gibi alanının devlerini kapsayacağını duyurdu. Düzenlemeyle app sahipleri önümüzdeki seneden itibaren kendi sitelerine link verebilecek ve komisyonsuz tahsilat yapabilecek.

 

Apple tarafından atılan bu adım Spotify tarafından yeterli bulunmadı. Spotify CEO’su Daniel Ek de Twitter’da şunları yazdı: “Bu doğru yönde atılmış bir adım, ancak sorunu çözmüyor. Uygulama geliştiricileri, tüm uygulamalar için geçerli olan açık ve adil kurallar ister. Amacımız, her seferinde keyfi, kendi kendine hizmet eden bir adım değil, rekabeti bir kez ve herkes için yeniden sağlamaktır. Gerçek bir çözüm için zorlamaya devam edeceğiz.”

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Spotify’ın Yeni Patent Başvurusu Karaoke İçin Mi?