Spotify 2019 4. Çeyrek Verilerini Açıkladı

Verilere göre firmanın büyümesi 2019 yılının 4. çeyreğinde de devam etti. Bir birini takip eden 3. çeyrek boyunca aylık aktif kullanıcı sayısı (AAK) hızlı bir artış gösterirken abone, gelir ve brüt kâr marjı hedefleri gerçekleşti ve hatta aşıldı. Yıllık podcast dinleme saatlerinde %200 düzeyinde artış oldu.

 

Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı Artıyor

Yıllık bazda AAK sayısı 271.000.000 adete ulaşarak %31 oranında bir artış ortaya koydu. Geçmiş deneyler bu artışın gelecekteki ödeyen abone sayısı artışının işareti olduğunu gösterdiğinden geleceğe umutla bakılmasına neden olmaktadır.

 

Premium Abone Sayısı Yıllık Bazda %29 Arttı

Abone sayılarındaki artış haldeki durumda da sağlıklı bir gelişme göstermektedir. Premium abone sayısı 124.000.000 kişiye ulaşmış olup bir önceki yılın aynı dönemine göre %29 bir önceki çeyreğe göre %10 artış göstermiştir. Bu artışın ortaya çıkmasında yeni abonelik modellerinin uygulamaya sokulmasının önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Özellikle Google Home Mini Akıllı Hoparlör iş birliği sonucunda ciddi sayıda abone kazanıldığı görülmüştür.

 

Abone Gelirleri Artarken ARPU Düşüyor

4. Çeyrek gelirleri yıllık bazda %24 oranında bir artış ile 1.885 milyon Avro’ya ulaşmış durumdadır. Bu beklentilere uygun bir rakam olmakla beraber reklama dayalı gelirlerde tahminlerin çok az gerisinde kalınmıştır. Premium gelirleri yıllık bazda %24 artışla 1.638 milyon Avro olurken reklam gelirleri %23 artışla 217 milyon Avro olmuştur.

 

Gelirlerdeki bu artışa rağmen kullanıcı başına ortalama gelirde (ARPU) %5 oranında düşüş görülmektedir.  Bu düşüşün en önemli nedeni ücretsiz kullanım sürelerinin uzatıldığı kampanyalar olup onların etkisi bırakıldığında düşüş oranı %2 ye inmektedir. Bunun nedeni ise farklı coğrafyalarda farklı fiyat uygulanmasıdır.

 

Podcast Umut Veriyor

Podcast uygulamalarının kullanımında yıl bazında %200 oranında bir artış görülmektedir. Spotify podcast dinleyicilerinin reklam destekli modellerden Premium aboneliğe geçiş eğilimi gösterdiğini ifade etmektedir.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Believe’den El Kitabı: Korona Günlerinde Pazarlama

2020 yılı beklentileri

Spotify 2020 nin tam anlamıyla bir yatırım yılı olacağını belirterek yıl sonu için aşağıdaki tahminlerde bulunmaktadır.

AAK. 328-348 milyon

Premium Abone Sayısı: 143-153 milyon

Toplam gelir: 8.08-8.48 milyar Avro