Spotify 15 Temmuz’da Rusya’da

Spotify’ın nihayet 15 Temmuz’da Rusya’da piyasaya girmesi bekleniyor.

 

Spotify, çok uzun zaman önce uygulamasını Rusya’da başlatmak istemişti. Music Business Worlwide haber kaynakları Spotify’ın Rusya lansmanı için yerel telekomünikasyon şirketi  MTS’yle ortak olacağını ileri sürüyor. Rusya pazarına girmesiyle Spotify 80 ülkede faaliyet gösteriyor olacak. Rusya’dan sonra sırada Güney Kore’nin olduğu iddiaları var.

 

Spotify’ın Rusya’da faaliyete geçmesi, bölgede popüler müzik streaming kaynağı olan Rusya’nın Facebook’u VKontakte için bir meydan okuma olabilir. Spotify’ın abonelik fiyatı ayda 150 Ruble yani 2,35 Dolar düzeyinde olacak. Bu Apple abonelik fiyatından düşük bir rakam (Ayda 2,65 Dolar).

 

IFPI Global Müzik Raporu’na göre Rusya 2019 yılında dünyanın en büyük 17. müzik pazarıydı ve yıllık % 50.3 oranında önemli bir büyüme gösterdi. Streaming, geçen yıl pazardaki toplam 171,7 milyon Dolarlık gelirin % 78,1’ini oluşturdu.

 

Spotify’ın Rusya pazarına girmesi Türkiye Müzik endüstrisi içinde yeni ve güçlü bir gelir kanalı oluşması anlamına gelebilir. Bilindiği gibi ülkemiz turizm sektörünün en önemli müşterileri arasında Ruslar yer alıyor ve Tarkan başta olmak üzere birçok sanatçımız Ruslar tarafından dinleniyor. Ayrıca TV dizileri ve filmlerimizin de önemli bir izleyici kitlesi var. Müzik şirketleri Spotify’ın pazara girişi ile birlikte bu önemli potansiyele doğrudan erişme olanağı bulabilecekler.

 

Fotoğraf: Michael Parulava
İlginizi Çekebilecek Yazılar  Tencent Sanal Konser Şirketi Wave ile Anlaştı