Special 301 Raporu 2020

2020’nin Special 301 Raporu yayınlandı. ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) Ofisi tarafından hazırlanan Special 301 Raporu’na göre Türkiye yine İzleme Listesi’nde (Watch List).

 

Raporda Türk Hükümeti’nin son birkaç yılda fikri mülkiyet sistemini güçlendirmek için çalıştığı belirtilerek beş yıllık Fikri Mülkiyet Strajesi’nde de yer alan güncellenmiş bir telif hakkı yasası üzerinde bir yıldan fazla bir süredir çalışma yapıldığı ifade ediliyor. “Fikri Mülkiyet Akademisi”nin 2018-2019 yıllarında hükümet çalışanlarıyla önemli eğitimler düzenlediği vurgulanan raporda olumlu gelişmelere rağmen hak sahiplerinin Türkiye’deki genel fikri mülkiyet koruması ve uygulaması ile ilgili endişelerinin devam ettiği belirtiliyor.

 

Özellikle farmasotik ürünler ve tıbbi cihazlar ile ilgili endişelerin dile getirildiği raporda ABD şirketlerinin bunların fiyatlandırılması veya tazmini politikalarında şeffaflık ve makul prosedürler konusunda endişe duydukları ifade ediliyor.

 

Raporda marka-patent uygulamalarına da değinilerek Türkiye’nin sanayi sektöründe sahte mallar için önemli bir kaynak ve aktarma noktası olmaya devam ettiği ve korsan seviyelerin hala yüksek olduğu belirtiliyor. Ayrıca, bazı devlet kurumları tarafından lisanssız yazılım kullanımının yanı sıra, uydu televizyon kanalı korsanlığının da arttığı rapor edildi.

 

Special 301 Nedir

 

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) Ofisi tarafından hazırlanan Special 301 Raporu, dünyanın dört bir yanında ABD’nin ticari ortaklık yaptığı ülkelerdeki fikri mülkiyet korumalarına ve uygulamalarına ilişkin yıllık incelemesiyle oluşturulmaktadır. Rapor, fikri mülkiyet haklarının yeterli ve etkin bir şekilde korunmasına ve ABD’li vatandaşların fikri mülkiyete dayalı piyasalarda adil ve eşitlikçi ticari ortaklıklar ve iş yapmalarını sağlamak için bir stratejinin geliştirilmesine hizmet eder. Bu bağlamda ABD’nin yaratıcıları, yatırımcıları, markaları, üreticileri ve hizmet sağlayıcıları için yeterli ve etkili bir fikri mülkiyet koruması ve uygulaması sağlamayan yasaların, politikaların, uygulamaların ortaya konulmasında önemli bir rol oynar.

İlginizi Çekebilecek Yazılar  Global Müzik Endüstrisi 2019: Günde 58 Milyon Dolar Gelir

 

Raporun tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz:

 

https://ustr.gov/sites/default/files/2020_Special_301_Report.pdf

 

Fotoğraf: Chris Lawton